X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Zbigniew Lewicki: Stany Zjednoczone chcą po części wycofać się ze świata

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2019 08:59
- USA po II wojnie światowej przejęły odpowiedzialność za cały świat jako jedyne właściwie supermocarstwo. W tej chwili sytuacja się zmieniła. Bogate kraje Europy potrafią same zadbać o swoje bezpieczeństwo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista).
Audio
  • Prof. Zbigniew Lewicki: wszyscy przyzwyczaili się, że Stany Zjednoczone dbają o sprawy Europy (Konfrontacje Idei/PR24)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: shutterstock.com
 donald trump free 1200.jpg
Andrzej Talaga: celownik USA nastawiony na Daleki Wschód

- Nie można twierdzić, że obecna pozycja USA jest taka jak w okresie zimnej wojny czy tuż po nim. W mojej ocenie, nie dzieje się tak dlatego, że Stany Zjednoczone nagle biednieją czy przestają mieć potężną armię. Nie tracą tych wyróżników, które są charakterystyczne dla supermocarstwa. Ich dominacja w tak wielu podstawowych dziedzinach jest widoczna - są lepszymi naukowcami, żołnierzami itd. niż reszta świata - stwierdził ekspert.

Prof. Lewicki zaznaczył, że "Stany Zjednoczone chcą po części wycofać się ze świata". - Po II wojnie światowej przejęły odpowiedzialność za cały świat jako jedyne właściwie supermocarstwo. USA musiały pokrywać koszty bezpieczeństwa, dbały o kwestie polityczne jak np. odtworzenie państwa niemieckiego - mówił.

Przyzwyczajenie do wsparcia

- W tej chwili sytuacja się zmieniła. Są bogate państwa Europy czy Azji, które mogą same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Sęk w tym, że wszyscy przyzwyczaili się, że Stany Zjednoczone dbają o te sprawy, pokrywają koszty - zaznaczył amerykanista.

armia usa 1200 shutterstock.jpg
Ekspert: Polska powinna brać udział w inicjatywach wspierających USA

- Stany Zjednoczone to nie jest państwo idealne, są duże różnice między bogatymi a biednymi rejonami. USA to nie jest państwo powszechnej równości, zasobności jak to było na początku powstawania kolonii. Różnice społeczne są widoczne. Nie ma jednak uniemożliwiania ludziom awansu. Jest stwarzanie możliwości. Demokracja trzyma się mocno, nie jest podważana jak sądzą niektórzy - zapewnił gość Polskiego Radia 24.

Prof. Lewicki przypomniał, że "Donald Trump często podkreśla, że jest mnóstwo potrzeb wewnątrzamerykańskich". - Na to woli wydawać fundusze. Nie na Europę. (...) Jeżeli Stany Zjednoczone włączają się w jakąś kwestię, to potem połowa świata mówi "to nie wasza sprawa, po co się wtrącacie". A jeśli się nie włączają, to druga połowa mówi "czemu nie pomagacie" - stwierdził.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Konfrontacje Idei"
Prowadzący: prof. Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Zbigniew Lewicki (amerykanista)
Data emisji: 29.12.2019
Godzina emisji: 08.06

PR24/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wróblewski: impeachment może paradoksalnie wynieść Trumpa na drugą kadencję

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 19:20
- Demokraci w USA przestrzelili z impeachmentem Donalda Trumpa - mówił w PR24 Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Jego zdaniem postępują oni tak, że sami sobie szkodzą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański historyk: USA powstały w kontekście Wielkiego Przebudzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 20:32
- W USA trudno o sytuację, by prezydentem był ktoś, kto nie chce przysięgać na Biblię i jest osobą niewierzącą - mówił w Polskim Radiu Philip Earl Steele, historyk mieszkający w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Majewski: w relacjach USA-Polska potrzebny jest mały plan Marshalla

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 20:50
- Nie wiemy co stanie się za chwile na Białorusi, ale wiemy co Władimir Putin zrobił z Ukrainą, dlatego współpraca wojskowa z USA jest ważna - mówił w PR24 były dziennikarz śledczy, Michał Majewski. 
rozwiń zwiń