X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Konfrontacje Idei". Marzenia Niemców w dążeniu do zjednoczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 08:30
- Niemieckie społeczeństwo zaczęło domagać się wolności, jedności. Wszyscy mówili, że jesteśmy jednym narodem. Reżim nie mógł tego zablokować - mówiła europoseł Marion Walsmann, opowiadając na antenie Polskiego Radia 24 o wydarzeniach, które doprowadziły do upadku muru berlińskiego.
Audio
Tłum Niemców świętuje upadek muru berlińskiego i zjednoczenie narodu
Tłum Niemców świętuje upadek muru berlińskiego i zjednoczenie naroduFoto: PAP/DPA/Wolfgang Kumm

- W ostatnich dniach przypominamy sobie co wydarzyło się 30 lat temu. Upadek muru berlińskiego, pokojowa rewolucja, która zaczęła się od głasnosti i pierestrojki, od tego co działo się w Polsce i na Węgrzech... Droga ta, doprowadziła do tego, że mieszkańcy NRD wyszli na ulice i zaczęli żądać otwarcia granic wolności i słowa. 9 listopada 1989 r. doprowadziło to do upadku muru berlińskiego - mówiła Marion Walsmann.

Europoseł zaznaczyła, że "okrągły stół stawiał sobie za cel zapewnić spokój w okresie przejściowym" - Chodziło o to, żeby od momentu otwarcia granic i upadku muru do pierwszych demokratycznych wyborów, zapewnić prawidłowe działanie rządu i uniemożliwić próby zakłócenia procesu demokratyzacji - podkreśliła niemiecka polityk.

mur berlinski berliński free shut 1200.jpg
"Konfrontacje idei": rola ZSRR w upadku Muru Berlińskiego

"Chodziło o to, żeby się zjednoczyć"

- Byłam wtedy w grupie roboczej, której celem było stworzenie nowego prawa wyborczego, które dotyczyłoby pierwszych wolnych wyborów. Odbyły się one 18 marca 1990 r. Chodziło o to, żeby się zjednoczyć. Dlatego tak ważne było dla nas jak najszybsze rozpisanie tych nowych wyborów i stworzenie odpowiednich prawnych fundamentów - stwierdziła.

Marion Walsmann mówiła jaki był przełomowy moment. - Na początku 1989 r., kiedy jasne stało się, że doszło do fałszerstwa w wyborach komunalnych... To był taki znaczący punkt, wtedy coś zaczęło się zmieniać. Pojawiły się ruchy wolnościowe, których nie można było już powstrzymać przez reżim. Lud zaczął się domagać wolności, jedności. Wszyscy mówili, że jesteśmy jednym narodem - to było hasło, które nieśli na sztandarach demonstranci - wspominała polityk.

Marzenia o jednym narodzie

- Wkrótce pojawiła się myśl: "co chcemy osiągnąć?". Pojawiły się głosy: "chcemy zjednoczenia, chcemy być jednym narodem, nie chcemy tego podziału". W grudniu 1989 r., przy drugim czy trzecim okrągłym stole zrozumieliśmy, że chcemy zjednoczenia - mówiła.

Marion Walsmann jest działaczką Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), a obecnie posłanką Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Należała do Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w NRD, w latach 1986-1990 była posłanką do Volkskammery. W rządzie krajowym Turyngii sprawowała urzędy ministra sprawiedliwości oraz ministra finansów. 

***

Więcej w nagraniu.

Audycję "Konfrontacje Idei" prowadził Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24/pb

______________________

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Semka: był możliwy inny scenariusz niż zjednoczenie Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 17:35
- Guenter Grass proponował by stworzyć zdemokratyzowane NRD - mówił gość Polskiego Radia 24, Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Madajczyk: jest świadomość, że upadek muru berlińskiego poprzedziły wydarzenia w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 20:40
- Cała sekwencja zdarzeń poprzedzająca upadek muru berlińskiego, czyli wydarzenia w Czechosłowacji, na Węgrzech i w Polsce, zapadła w części świadomości Niemców - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat od upadku muru berlińskiego. D. Trump: Niemcy cennym sojusznikiem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 21:47
Gratulując Niemcom w dniu 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, amerykański prezydent Donald Trump nazwał ten kraj "jednym z najcenniejszych sojuszników" USA. Jednocześnie ostrzegł, że tyrańskie reżimy nadal stosują opresyjne taktyki totalitaryzmu w stylu sowieckim.
rozwiń zwiń