X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

G. Kucharczyk: państewko polskie miało pełnić rolę służebną wobec Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 08:32
- Niemcy w okresie I wojny światowej wobec Polków i generalnie, wobec Europy Środkowej i Wschodniej, realizowali klasyczną politykę imperialną. Nie realizowali czegoś, co dopiero w czasie II wojny światowej państwo niemieckie będzie robić, czyli plan stworzenia imperium czystego rasowo - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • 1.12.2019, "Konfrontacje Idei". Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (PAN)
Tłumy zgromadzone w Pałacu Wersalskim  w dniu 28 czerwca 1919 roku
Tłumy zgromadzone w Pałacu Wersalskim w dniu 28 czerwca 1919 rokuFoto: shutterstock.com/Everett Historica

Gość audycji prof. Grzegorz Kucharczyk to autor dwóch nowo wydanych książek "Pierwsza niemiecka okupacja. Królestwo Polskie i Kresy Wschodnie pod okupacją mocarstw centralnych 1914-18" oraz "Wersal 1919. Nowa kultura bezpieczeństwa dla Polski i Europy". W audycji "Konfrontacje idei" mówił o sytuacji rodzącego się państwa polskiego oraz Polaków zamieszkujących dawne ziemie polskie podczas pierwszej niemieckiej okupacji.

Pierwsza okupacja niemiecka nie była totalitaryzmem

Po zakończeniu ofensywy armii niemieckiej i austro-węgierskiej na froncie wschodnim w połowie 1915 roku Rzesza Niemiecka okupowała znaczną część ziem dawnej Rzeczypospolitej. Pod władzą państw centralnych znalazły się wówczas tereny od wschodniej Wielkopolski po Dźwinę i Wołyń, dołączając do wcześniej zajętych ziem zaboru pruskiego i austriackiego.

Polityka stosowana przez niemieckie władze okupacyjne nie była jednolita. Na terenach zajętych podczas walk w 1915 roku mieszkańców traktowano inaczej niż pozostających pod władzą Berlina przed wybuchem I wojny światowej. 

Prof. Grzegorz Kucharczyk mówił w Polskim Radiu 24 o tym, że "pierwsza okupacja niemiecka nie była totalitaryzmem". Prowadziła jednak do przemian w kulturze i myśli politycznej Niemiec, które miały w przyszłości skutkować totalitaryzmem II wojny.

Niemcy w okresie I wojny światowej wobec Polków, i generalnie wobec Europy Środkowej i Wschodniej, realizowali klasyczna politykę imperialną. Nie realizowali czegoś, co dopiero w czasie II wojny światowej państwo niemieckie będzie robić, czyli plan stworzenia imperium czystego rasowo - podkreślał w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk. - Nie było tego, co Adolf Hitler realizował później w swojej ludobójczej polityce. Niemcy w czasie I wojny światowej nie popełniali ludobójstwa na tych obszarach. Realizowali politykę - tu słowo klucz - kontroli - dodał.

Rzesza i jej imperialny porządek

W dalszej części uczony wyjaśniał słuchaczom PR24, na czym ta polityka polegała. - Gdy wojska niemieckie przyszły w  1915 do Warszawy, to nie wywożono profesorów do obozów, tylko otwierano uniwersytet, politechnikę. Niemcy pozwalali na działalność urzędów, sądów. To wszystko tworzy się od 1915 roku, natomiast to państewko polskie które miało powstać, miało pełnić rolę służebna wobec wielkiej Rzeszy tworzącej swój imperialny porządek - tłumaczył  prof. Grzegorz Kucharczyk.

W audycji także o Traktacie Wersalskim i o tym, jak wyglądało kształtowanie się powojennego ładu światowego. Wilsonowski projekt nowej Europy, stanowisko wobec niego Brytyjczyków i Niemców, ale też strony japońskiej, aż po bolszewickie wizje środowiska międzynarodowego czy propozycje pokojowe Benedykta XV. Na tym tle wieloaspektowo przedstawione zostały wysiłki zmierzające do odrodzenia się państwa polskiego.

***

Audycja: "Konfrontacje idei"

Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk

Data emisji: 01.12.19

Godzina emisji: 8.06

tb/mat. prasowe 

Czytaj także

"Wersal był transakcją wiązaną, która zamykała dramat wojny."

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 10:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konfrontacje idei". Upadek I Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 09:01
- Literatura XVIII w. jest wyjątkowo interesująca, dotyczy moim zdaniem najważniejszego okresu historii nowożytnej. Rozgrywały się wówczas  wydarzenia rzutujące na naszą współczesność. To czas wielkiej batalii o Polskę – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bolecki, historyk, teoretyk literatury w Instytucie Badań Literacki w PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfrontacje idei. "Hitler chciał, aby Polska była jego sojusznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
- Hitler był świadomy, że Niemcy same nie mogą zrobić wiele w Europie. Poszukiwał partnerów do podbicia Związku Sowieckiego. Jednym z nich miała być Polska - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i filozof dr Krzysztof Rak, autor książki "Polska - niespełniony sojusznik Hitlera".
rozwiń zwiń