X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

B. Musiał: za brak donosu na Żyda groziła Polakom kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 09:07
- Kara śmierci groziła Polakom nie tylko za pomoc Żydom, ale także za brak donosu na nich. Niemcy tę karę wprowadzili w 1942 roku. Tak było wyłącznie w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Musiał, historyk, autor książki "Kto dopomoże Żydowi...".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/UPPA/Photoshot

"Kto dopomoże Żydowi..." to zdanie wzięte z okupacyjnych ustaw niemieckich. W Polsce ten, kto pomagał podlegał karze śmierci. Mimo to wielu Polaków niosło pomoc Żydom. Po wojnie otrzymywali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przyznawany jest on od 1963 r. przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Kolejni Polacy uhonorowani za bohaterstwo. Wręczono medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Do tej pory w ten sposób wyróżniono ponad 27 tys. osób z całego świata. Polscy Sprawiedliwi stanowią wśród nich największą grupę. Jest to około 7 tys. osób.

Gość PR24 zwrócił uwagę, że niemiecki okupant wprowadzał i zaostrzał represje, reagując na postawę Plaków, którzy pomagali Żydom. - Niemcy nie wprowadzili rozporządzeń o karach prewencyjnie, do przodu, ale reagowali na sytuację, na postawę polskiego społeczeństwa. Czuli się zmuszeni do opracowania nowych rozporządzeń, zaostrzania kar. Kara śmierci groziła Polakom nie tylko za pomoc Żydom, ale także za brak donosu na nich. Niemcy tę karę wprowadzili w 1942 roku - podkreślił Bogdan Musiał. 

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24

-----------------

Data emisji: 03.11.2019

Godzina emisji: 8.06

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konfrontacje idei. "Hitler chciał, aby Polska była jego sojusznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
- Hitler był świadomy, że Niemcy same nie mogą zrobić wiele w Europie. Poszukiwał partnerów do podbicia Związku Sowieckiego. Jednym z nich miała być Polska - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i filozof dr Krzysztof Rak, autor książki "Polska - niespełniony sojusznik Hitlera".
rozwiń zwiń