more_horiz

Konfrontacje Idei: relacje polsko-francuskie i sytuacja we Francji

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 16:05
- Mamy kłopot z Francją. W ostatnim czasie nastąpiło znaczne oziębienie relacji, które są teraz relacjami nieporównywalnymi do tego, co było wcześniej. - mówił w Polskim Radiu 24 Eryk Mistewicz. W audycji Konfrontacje Idei, rozmowa o relacjach polsko-francuskich z publicystą, prezesem Instytutu Nowych Mediów i wydawcą miesięcznika „Wszystko co najważniejsze”.
Audio
  • 27.10.18 Konfrontacje Idei: relacje polsko-francuskie i sytuacja we Francji
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Luc Mercelis/

- Mieliśmy kiedyś z Francją wspólnych władców, wspólnie wybieraliśmy się również na Moskwę i nigdy nie mieliśmy wojny. Te relacje zawsze były bardzo dobre, aż do momentu niezbyt przemyślanej wypowiedzi Jacquesa Chiraca o tym, że Polacy powinni być cicho. - mówił Eryk Mistewicz. - Wschód interesuje się Francją i z nią współpracuje. Mówiąc "Wschód" mam jednak na myśli Rosję, a nie Polskę. Zastanawiam się tylko, w jaki sposób elity rosyjskie urabiają elity francuskie. - dodał gość.

Prezes Instytutu Nowych Mediów mówił też kondycji Kościoła katolickiego we Francji: - Katolicy okazali się bardzo potrzebni we Francji. Parę miesięcy temu Emmanuel Macron spotkał się z episkopatem francuskim i wygłosił do biskupów przemówienie, w którym poprosił katolików o to, aby ci silniej włączyli się w budowę kraju. Po tej wypowiedzi jego notowania bardzo spadły. Ta stara Francja, Francja wartości katolickich nadal żyje chociaż ma się w tym kraju coraz trudniej. - mówił Eryk Mistewicz. 

Więcej w całej audycji.

Konfrontacje idei prowadził Zdzisław Krasnodębski.

PR24

_____________________

Data emisji: 27.10.18

Godzina emisji: 12:35

Zobacz więcej na temat: polityka Francja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak