more_horiz

Francja - Niemcy. Relatywizacja odpowiedzialności za II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 14:45
- Historia we Francji jest coraz częściej przeszywana nurtami negującymi przeszłość mojego kraju. Oznacza to, że całość historiografii została przepuszczona przez filtr krytyki, który jest coraz bardziej szkodliwy i zabójczy w odniesieniu do tożsamości francuskiej  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Christophe Réveillard. Historyk odniósł się m.in. do kwestii Powstania w Paryżu z 1944 roku i francuskiego Ruchu Oporu.  
Audio
Generał Charles de Gaulle podczas parady zwycięstwa spod Łuku Triumfalnego przez Pola Elizejskie aż do Katedry Notre Dame po wyzwoleniu Paryża w sierpniu 1944 r., Muzeum Wojenne w Wielkiej Brytanii, Wikipediadp
Generał Charles de Gaulle podczas parady zwycięstwa spod Łuku Triumfalnego przez Pola Elizejskie aż do Katedry Notre Dame po wyzwoleniu Paryża w sierpniu 1944 r., Muzeum Wojenne w Wielkiej Brytanii, Wikipedia/dp

Jego zdaniem istnieje mocna tendencja odnośnie II wojny światowej wykorzystywania instrumentalnie przez UE idei "europejskiej wojny cywilnej". W tych ramach przyjaźń francusko-niemiecka musi niejako przeniknąć na nowo przez elementy historyczne. - Przykładowo we francuskich liceach i gimnazjach rozpowszechnia się dwujęzyczny podręcznik. Oczywiście mamy w nim do czynienia z wojną cywilną, oczywiście jesteśmy współodpowiedzialni za konflikt. W rzeczywistości nie ma w tym słowa prawdy. To była wojna przeciwko narodom, prowadzona jako agresja. Nie mamy nic do udowodniania Polakom. Chcę tylko stwierdzić, że byliśmy trzykrotnie obiektami agresji Niemiec na przestrzeni 70 lat, w roku 1870, 1914 i 1940 - przypomniał gość Polskiego Radia 24. 

Dr Christophe Réveillard tłumaczył, że pojawia się w tym przypadku chęć i pokusa relatywizowania odpowiedzialności. - Instrumentalizuje się w celu osiągnięcia konsensusu. Z mojego punktu widzenia jest to fundamentalny błąd. Historyk jest po to, by głosić prawdę lub starać się odtworzyć wszystkie części składające się na dotarcie do prawdy - podkreślił.

Więcej w nagraniu 

Gospodarzem audycji Konfrontacje Idei był Zdzisław Krasnodębski

Data emisji: 29.09

Godzina emisji: 14.06

PR24/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dziwna wojna" - zabrakło zdecydowania i charakteru

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 00:02
W roku 1939 świat nie zdołał uniknąć katastrofy jedynie dlatego, że 110 dywizji, jakie posiadali Francuzi i Anglicy, pozostało całkowicie bezczynnymi wobec 23 dywizji niemieckich. Jakie byłyby losy Polski i Niemiec, gdyby sojusznicy dotrzymali słowa i wypowiedzieli wojnę Hitlerowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dunkierka - zagadka II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 06:04
26 maja 1940 rozpoczęła się ewakuacja 330 tysięcy żołnierzy alianckich znad kanału La Manche. Jedną z największych zagadek II wojny światowej pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego Hitler osobiście zatrzymał niemieckie dywizje pancerne, idące na Calais i Dunkierkę.
rozwiń zwiń