more_horiz

Prof. Zybertowicz: pewne elementy socjologi przydają się we właściwym czytaniu polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 14:44
Gościem "Konfrontacji Idei" był prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy i doradca w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a wcześniej bliski współpracownik Jarosława i Lecha Kaczyńskich. Tematem audycji było pytanie o rolę i użyteczność socjologii w funkcjonowaniu polskiej przestrzeni politycznej.
Audio
  • 11.08.2018 Konfrontacje Idei: Rola socjologii w polityce. Gość: prof. Andrzej Zybertowicz
Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy i Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy i Biura Bezpieczeństwa NarodowegoFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Zdaniem prof. Andrzeja Zybertowicza socjologia w życiu politycznym "odrobinę pomaga, ale więcej przeszkadza". - Czym bardziej jestem zakolegowany z polityką, tym bardziej gruntuje się we mnie przekonanie, że nauki społeczne, a socjologia zwłaszcza, polityki nie rozumieją i zajmują się własną, skonstruowaną przez siebie rzeczywistością. Trzeba pozbyć się wielu standardowych socjologicznych sposobów myślenia, aby czytać właściwie politykę. Jak już się to zrobi to pewne elementy socjologi się przydają. Należy do nich m.in. umiejętność zdystansowanego, metodologicznie uporządkowanego patrzenia na pewne zjawiska - stwierdził.

Odnosząc się do stanowiska powszechnego w środowiskach naukowych ocenił, że "Ci socjologowie, którzy bardzo krytycznie, czasami z agresywną niechęcią odnoszą się do socjologów zaangażowanych w politykę uważając, że to jest coś złego, nie rozumieją zjawisk"public intellectuals" czy "scholars practitioners" popularnych w kulturze anglosaskiej". - Ktoś kto jest przy polityce czy administracji, wraca potem na uczelnię lub do thinktanku, a czasem później z powrotem do polityki. Na takim płodozmianie buduje się podwyższone kompetencje - dodał.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był prof. Zdzisław Krasnodębski.

--------------------

Data emisji: 11.08.18

Godzina emisji: 12.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak