Zmodernizowane mleczarstwo i sadownictwo siłą rolnictwa w Polsce

2017-04-01, 10:00

Zmodernizowane mleczarstwo i sadownictwo siłą rolnictwa w Polsce
Eksport polskich jabłek wraca do poziomów z rekordowego 2013 roku, mimo obowiązujących od 2014 roku sankcji na ich import w Rosji.Foto: Jennifer Boyer / flickr

Czy rolnictwo w okresie transformacji rozwijało się na zasadach czysto rynkowych czy też istotne znacznie ma interwencja państwa? Jaka jest obecnie sytuacja naszych producentów? Jak wygląda wydajność polskiego rolnictwa? Czy Polska we właściwy sposób korzysta z pomocy Unii Europejskiej? O tym w audycji Konfrontacje Idei mówił prof. Jerzy Wilkin z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Posłuchaj

01.04.17 Konfrontacje Idei: kondycja polskiego rolnictwa. Gość: Prof. Jerzy Wilkin
+
Dodaj do playlisty

Za największy sukces transformacji uznaje się eksport – do 2003 roku Polska była per saldo importerem rolno-spożywczych. Dopiero po wejściu do Unii Europejskiej rozpoczął się szybki wzrost eksportu przy umiarkowanym imporcie, co jest kontynuowane do chwili obecnej. W roku 2015 mieliśmy nadwyżkę salda ponad 7 mld euro.

– Taki duży eksport jest zasługą nie tylko rolnictwa, ale również bardzo nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego. Polska znacznie zmodernizowała tę część przemysłu także dzięki kapitałowi zagranicznemu. Bazuje to również na znakomitym sadownictwie i warzywnictwie oraz zmodernizowanym mleczarstwie – wskazywał prof. Jerzy Wilkin.

W polskim rolnictwie mamy 1,3 mln gospodarstw, które mają powierzchnię ok. 1 ha – to ciągle ponad 50 proc.  Przez to wydajność polskiego rolnictwa wynosi jedynie jedną trzecią średniej europejskiej, choć w okresie transformacji to postęp z liczby jednej piątej.

– Jeśli mamy małe rozdrobnione gospodarstwa rolne, to z założenia nie mogą one być wydajne, poza tymi bardzo wyspecjalizowanymi. Absorbują one również dużą ilość ludzi. Wydajność produkcji, którą liczy się przez wartość produkcji w przeliczeniu na osobę, wypada więc słabo. Na szczęście liczba gospodarstw powyżej 30 ha rośnie, a jednohektarowych spada – mówił naukowiec.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczał, że dzięki temu, że nasza produkcja jest wspierana, część producentów, którzy nie utrzymaliby się na rynku wolnym, nadal produkuje.

– W 2016 roku w dochodach rodzin rolniczych wartość transferów publicznych wynikających ze wspólnej polityki rolnej wyniosła 50 proc. – informował prof. Wilkin.

Całość audycji Konfrontacje Idei odsłuchania w nagraniu.

Program prowadził Ryszard Bugaj.

Polskie Radio 24/dds

Konfrontacje Idei - poprzednie audycje

____________________

Data emisji: 01.04.2017

Godzina emisji: 09.33


Polecane

Wróć do strony głównej