"Górnictwo musi być poddane rygorom ekonomicznym"

2017-03-18, 11:30

"Górnictwo musi być poddane rygorom ekonomicznym"
Elektrownia Bełchatów. Foto: fotopolska.eu / wikipedia /CC BY-SA 2.0

Co jest bardziej opłacalne dla naszej gospodarki: kopalnie czy elektrownie atomowe? Jaka jest sytuacja polskiego górnictwa? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali dr Janusz Steinhoff, przewodniczący Krajowej Izby Gospodarczej i dr Michał Wilczyński, ekspert Unii Europejskiej ds. energetycznych.

Posłuchaj

18.03.17 Konfrontacje Idei : sytuacja polskiej energetyki Goście: dr Janusz Steinhoff dr Michał Wilczyński
+
Dodaj do playlisty

Zasoby naszego węgla kamiennego wynoszą w tej chwili 80 proc. zasobów Unii Europejskiej, choć nie wszystkie można efektywnie wydobywać. Górnictwo zmaga się również z problemem unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, emisją dwutlenku węgla i kosztami wytworzenia energii elektrycznej – wymieniał dr Janusz Steinhoff.

– Nasze elektrownie produkując energię elektryczną emitują procentowo potężne ilości dwutlenku węgla – na megawatogodzinę emitujemy tonę CO2. Jeżeli cena praw do emisji CO2 tej tony według prognoz unijnych będzie na poziomie 30 euro, to trzeba mieć świadomość, że nastąpi podwojenie cen produkcji elektrycznej z konsekwencjami dla odbiorców komunalnych oraz przemysłu i jego konkurencyjności – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Dr Michał Wilczyński zwracał uwagę, że jeśli w obliczaniu i zasobów pokładów węgla w Polsce uwzględni się czynnik ekonomiczny, czyli koszty wydobycia, to ilość zasobów spadnie.

– Jeśli porównamy największego eksportera, czyli Australię, która wydobywa odkrywkowo węgiel bardzo wysokiej jakości, nawet wyższej niż Polski, czy Rosję, to w kosztach wydobycia nie będziemy w stanie nigdy konkurować – powiedział gość audycji Konfrontacje Idei.

– Koszty wydobycia w polskich kopalniach bardzo szybko rosną, ponieważ schodzimy poniżej tysiąca metrów. W Europie praktycznie nie ma już górnictwa – kończą się kopalnie głębinowe w Wielkiej Brytanii, w Niemczech całkowicie zlikwidowano wydobycie, Czesi mają dwie kopalnie i myślą o ich zamknięciu, a w Hiszpanii górnictwo dogorywa. To wszystko jest efektem wysokich kosztów pracy i trudnych warunków górniczo-geologicznych – podsumował dr Steinhoff.

 Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Ryszard Bugaj.

Polskie Radio 24/dds

Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 09.33

Polecane

Wróć do strony głównej