Konfrontacje Idei: lustracja w Polsce

2016-10-15, 10:57

Konfrontacje Idei: lustracja w Polsce
Archiwa IPN/zdjęcie ilustracyjne/fot.ipn.gov.pl

Choć od transformacji ustrojowej w Polsce minęło już ponad ćwierć wieku, lustracja nadal jest aktualnym tematem debaty publicznej. W Konfrontacjach Idei o problemach związanych z oświadczeniami lustracyjnymi mówili prof. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog z Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj

15.10.16 Konfrontacje Idei: lustracja w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Tadeusz Wolsza, „lustracja nie jest jeszcze zamkniętym procesem”. – Dotychczas wpłynęło do nas ponad 370 tysięcy oświadczeń lustracyjnych. IPN sprawdził na razie około 63 tysięcy oświadczeń – wskazywał. – Przed nami jeszcze zatem ponad 300 tysięcy oświadczeń do zbadania – dodawał gość Polskiego Radia 24.

Historyk, członek Kolegium IPN, mówił w Konfrontacja Idei, że tak duża liczba pozostałych do sprawdzenia oświadczeń to efekt ograniczonych możliwości Instytutu. W związku z tym, w pierwszej kolejności badane są życiorysy osób, które ubiegają się o pełnienie najwyższych urzędów w państwie.

Z kolei prof. Antoni Dudek zaznaczył w Polskim Radiu 24, że działania IPN przynoszą rezultaty. – Spośród kilkudziesięciu tysięcy sprawdzonych oświadczeń, spora liczba spraw znalazła swój finał w sądzie. W efekcie ponad 500 osób zostało skazanych prawomocnie za kłamstwo lustracyjne – powiedział ekspert. W ocenie historyka z UKSW, pozytywnie na proces lustracji wpłynie otwarcie zbioru zastrzeżonego Instytutu – ma to nastąpić w połowie przyszłego roku.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu byli prof. Ryszard Bugaj i prof. Zdzisław Krasnodębski.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 15.10.16

Godzina emisji: 9.15


Polecane

Wróć do strony głównej