X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Barbara Dolniak: rząd nie podejmuje działań ws. funduszy UE

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 08:55
- Oczekujemy rozpoczęcia wpływu pieniędzy z funduszy UE, a na razie grozi nam zapłacenie potężnych kar, na tym premier powinien się skupić. Mamy szansę na potężne fundusze, które pozwolą na wyjście z sytuacji inflacyjnej i na ogromny rozwój - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Dolniak (Koalicja Obywatelska).

Sejm uchwalił ustawy składające się na rządową Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Przewidują one między innymi obniżenie podatku VAT na żywność i paliwa. Według szacunków rządu obniżki VAT i akcyzy pozwolą przeciętnej polskiej rodzinie zaoszczędzić niemal 250 zł miesięcznie. Ustawy trafią teraz do Senatu.

Barbara Dolniak oceniła, że te rozwiązania, choć słuszne, zostały przyjęte za późno. - Szkoda, że działania rządu przeciw inflacji, realizowane teraz, nie zostały podjęte wcześniej, wtedy poziom inflacji może byłby niższy, w grudniu było to 8,6 proc. […] Rząd jest ze wszystkim spóźniony - stwierdziła.

- Podobnie ze stopami procentowymi, szkoda, że nie zrobiono tego wcześniej. Sąsiednie państwa podejmowały takie decyzje, prezes NBP mówił, że to nie szkodzi, że rosną ceny, ponieważ rosną wynagrodzenia. Jednak wynagrodzenia rosną nie po to, by pokrywać inflację, ale byśmy mogli kupować czy inwestować - dodała była wicemarszałek Sejmu.

Gość audycji zwróciła uwagę, że w dalszym ciągu nie jest rozwiązany problem środków unijnych dla Polski, i podkreśliła, że to właśnie pieniądze unijne i inwestycje prywatne są tymi elementami, które dadzą nam bodziec i możliwości ogromnego rozwoju. - Na razie te pieniądze do Polski nie płyną, a są kraje, które już je otrzymują. Nasz rząd jest w tej sprawie wewnętrznie skłócony. To olbrzymie pieniądze, także bezzwrotne dotacje. Jak to jest możliwe, że rząd polski nie podejmuje konkretnych działań? - pytała.

- Kłótnia wewnętrzna, różne stanowiska za cenę niewielkich większości sejmowych. Nierealizowane są decyzje, które już zostały zapowiedziane, jak zmiany dotyczące Sąd Najwyższego czy Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie do pracy zawieszonych sędziów. To najwyższy czas, aby podjąć działania, które uruchomią fundusze pozwalające na wyjątkowy rozwój Polski. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy w ogonie Europy - mówiła Barbara Dolniak.

Posłuchaj
16:24 PR24_mp3 2022_01_14-07-39-29.mp3 Barbara Dolniak o rozwiązaniach tarczy antyinflacyjnej (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Czytaj również:

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obniżki VAT i akcyzy to element skutecznego poszukiwania rozwiązań wobec światowego kryzysu inflacyjnego. Podczas sejmowej debaty poświęconej tarczy antyinflacyjnej szef rządu zauważył, że cały świat zmaga się z rosnącymi cenami oraz poważnym kryzysem gospodarczym.

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Barbara Dolniak

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 07.39

PR24/ka

Czytaj także

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Jan Mosiński: nie zostawimy Polaków samych sobie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 09:45
- Działania ujęte w poprzedniej tarczy antyinflacyjnej spowodowały zdaniem analityków obniżenie inflacji od 1 do 1,5 punktu proc. Podobnie może być w kolejnych działaniach wspomagających Polaków. Sumując, obniżenie inflacji o 3 punkty procentowe jest jakimś osiągnięciem - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). W audycji wziął również udział Zdzisław Wolski (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: pakiet antyinflacyjny powinien obniżyć ceny, ale nie wiadomo jak zareagują na niego przedsiębiorcy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 10:00
Ceny mogą być niższe poprzez wprowadzane przez rząd obniżki podatków. Taki cel ma drugi pakiet antyinflacyjny związany z obniżkami VAT. Czy faktycznie ceny np. żywności spadną, okaże się w praktyce. Część przedsiębiorców może próbować zwiększyć przy okazji swój zysk zamiast obniżać ceny. Trzeba więc liczyć na zdrową konkurencję – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego(PIE) i  Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy chcą aktywnej polityki rządu". Prof. Mieczysław Ryba o walce z inflacją

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 11:47
- Nie my wyznaczamy warunki gry, nie mamy wpływu na ceny nośników energii. Bierne zachowanie rządu takiego państwa jak Polska byłoby działaniem samobójczym lub oddaniem naszego losu innym - mówił o działaniach rządu w walce z inflacją prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rząd dba i walczy w bardzo trudnej sytuacji politycznej i covidowej". Gelberg o atakach opozycji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 14:43
- Ludzie dostrzegają, że rząd może robić błędy, ale się do tego przyznaje i natychmiast je koryguje. Rząd dba i walczy w bardzo trudnej sytuacji politycznej i covidowej, żeby ten trudny okres jakoś przejść - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dawny redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Andrzej Gelberg.
rozwiń zwiń