X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

PE odmówił prawa głosu polskiemu premierowi. Wiceszef MSZ: to brak rozeznania w rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 08:00
- Politycy zasiadający w PE, daleko od zagrożenia, nie chcą poznać realiów z pierwszej ręki, ze strony szefa rządu państwa, które jest państwem frontowym. To świadczy o braku rozeznania w rzeczywistości i o nich samych - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Parlament Europejski odmówił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wystąpienia podczas debaty nt. Białorusi.

Premier Mateusz Morawiecki chciał wziąć udział we wtorkowej debacie w europarlamencie na temat sytuacji na granicach Białorusi z Unią Europejską. Zabiegali o to przedstawiciele polskich władz, jednak Parlament Europejski odmówił. Szef polskiego rządu wysłał jednak list do eurodeputowanych, w którym odniósł się do kryzysu granicznego. List odczytał europoseł PiS Ryszard Legutko.

pap_morawiecki_zagrzeb.jpg
Premier w Zagrzebiu: nasze działania doprowadziły do praktycznego zatrzymania fali migrantów z Bliskiego Wschodu

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jest bardzo zaskoczony decyzją Parlamentu Europejskiego. - Świadczy o braku rozeznania w rzeczywistości. Politycy zasiadający w PE, daleko od zagrożenia, nie chcą poznać realiów z pierwszej ręki, ze strony szefa rządu państwa, które jest państwem frontowym. To świadczy o nich samych - powiedział Paweł Jabłoński.

Jego zdaniem decyzja kolejny raz wskazuje na rolę PE w unijnej polityce. - Bardzo często jest to rola niekonstruktywna, która nie prowadzi do rozwiązywania problemów, tylko do ich tworzenia. Do kreowania wewnętrznych podziałów w UE. Wielka szkoda, że tak wygląda dziś Parlament Europejski. Nie odzwierciedla tego, czym jest dziś Europa, oceniam to bardzo negatywnie. Dobrze przynajmniej, że ze strony części europosłów pojawiały się głosy, które podkreślały, jak niebezpieczne są działania białoruskiego reżimu - tłumaczył Jabłoński.


Posłuchaj
15:04 PR24 2021_11_24-07-07-14.mp3 Paweł Jabłoński gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Wiceszef MSZ zauważył, że Polska już wcześniej spotkała się z wyrazami solidarności ze strony szefowej KE i państw członkowskich UE. - Byłoby dobrze, żebyśmy mieli do czynienia z solidarnością wobec państwa członkowskich we wszystkich sprawach, żebyśmy odeszli w UE od polityki tworzenia podziałów. Wskazywania na państwa lepsze i gorsze, stosowania podwójnych standardów. Nie powinno się udawać, że problemów nie ma. Kluczowa na przyszłości UE jest jedność i solidarność. Gotowość do wzajemnego rozumienia, że jesteśmy różni. Wszystko po to, żebyśmy mogli działać jako jedna, silna organizacja w czasach kryzysów. Takich jak ten, z którym mamy dziś do czynienia na wschodzie - podsumował Jabłoński. 

Kryzys na granicy z Białorusią

Kryzys wywołany został przez władze w Mińsku, oskarżane o prowadzenie wojny hybrydowej. Polska i inne państwa członkowskie Unii Europejskiej twierdzą, że działania Łukaszenki są odwetem za sankcje nałożone na Białoruś za łamanie praw człowieka. Polska Straż Graniczna od początku roku zanotowała ponad 35 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania-Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 24.11.2021
Godzina emisji: 7.06

PR24