X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej? Wiceszef MON: jesteśmy przygotowani na podwojenie ich liczby

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 07:56
- Jesteśmy obecni na granicy na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Straży Granicznej. Jeżeli będzie taka konieczność, jesteśmy przygotowani na to, aby podwoić nasze zaangażowanie, jeśli chodzi o ochronę granicy polsko-białoruskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.  

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt zakłada m.in., że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln złotych. Poza tym zabezpieczeniem rząd najprawdopodobniej podwoi liczbę żołnierzy zaangażowanych w ochronę granicy z Białorusią.

płot granica FORUM 1200.jpg
Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt wpłynął do Sejmu

- Jesteśmy obecni na granicy na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz Straży Granicznej. Jeżeli będzie taka konieczność, jesteśmy przygotowani na to, aby podwoić nasze zaangażowanie, jeśli chodzi o ochronę granicy - powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Posłuchaj
14:58 _PR24_AAC 2021_10_13-07-06-16.mp3 Wojciech Skurkiewicz o ochronie granicy polsko-białoruskiej (24 Pytania - rozmowa poranka)

- Obecnie mamy blisko 3200 żołnierzy oddelegowanych do współpracy ze Strażą Graniczną. Oczywiście służących na granicy jest więcej, bo wykonują oni także inne działania, takie jak budowa zapory inżynieryjnej czy budowa posterunków. Zaangażowane są także Wojska Obrony Terytorialnej, które są tam obecne w kilku wymiarach, choćby poprzez patrolowanie Bugu razem ze Strażą Graniczną - dodał wiceminister. 

Podkreślił również, iż chce "zadać kłam narracji, którą próbuje suflować totalna opozycja - Platforma Obywatelska, ale również i Lewica". Politycy opozycyjni bowiem zarzucali rządowi, że na kryzys migracyjny zareagował za późno. 

- My, jako Wojsko Polskie, przystąpiliśmy do realizacji działań na granicy dokładnie 6 lipca. To było bardzo długo przed tym, kiedy wymiar ochrony polskiej granicy stał się medialny za przyczyną kilku posłów Platformy Obywatelskiej - zaznaczył gość PR24.

Czytaj także:

- W ciągu miesiąca, praktycznie do początku sierpnia, wybudowaliśmy blisko 100 km instalacji tymczasowej. To był naprawdę bardzo duży wysiłek. Instalacja w sposób znaczący spowolniła możliwość przechodzenia imigrantów na teren Rzeczypospolitej. Proszę sobie wyobrazić w jakiej trudnej sytuacji byśmy byli dziś, gdyby tych umocnień na granicy w ogóle nie było. Oczywiście od samego początku mówiliśmy, że to tylko instalacja tymczasowa - powiedział Wojciech Skurkiewicz. 

Jak podkreślił, "dziś zapadła decyzja o stałym umocnieniu granicy". - Z tego co wiem, prawdopodobnie również dziś będzie omawiana w Sejmie specustawa - dedykowana Straży Granicznej, która będzie się zajmowała budową umocnienia granicy. Jestem przekonany, że będziemy to realizować szybko i sprawnie - stwierdził wiceszef resortu. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"

ProwadzącaEliza Olczyk

Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON) 

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 7.06

bartos

Czytaj także

Wiceszef MON o publikacjach Onetu nt. karabinka Grot: to forma czarnego PR-u

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 08:15
- Nie odnotowaliśmy ani jednego przypadku, by karabin Grot był zagrożeniem dla życia i zdrowia żołnierzy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Współpracujemy z Frontexem od miesięcy". Milczanowska o wizycie szefa agencji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 09:19
- Od miesięcy mówimy, że współpracujemy z Frontexem. Ta współpraca ma miejsce każdego dnia i nie musi wyglądać tak, jak wczoraj. Szef agencji musiał przyjechać, żebyśmy udowodnili jej istnienie - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Milczanowska (PiS). Gościem audycji był również Andrzej Grzyb (PSL). 
rozwiń zwiń