X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jacek Ozdoba o sporze wokół kopalni Turów: kwestia bezpieczeństwa energetycznego UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 08:35
- To jest wpisywanie się w grę rosyjsko-niemiecką. Jeśli mowa o kopalni Turów, to także mowa o elektrowni, a to kilka procent prądu elektrycznego w Polsce, też w tej części Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.

Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.

1200_Turów_shutterstock.jpg
Dr Dawid Piekarz: nie godząc się na porozumienie z Polską, Czesi wiele tracą

Jacek Ozdoba ocenił, że zachowanie strony czeskiej w sprawie kopalni Turów jest niedopuszczalne. - Polskie stanowisko było otwarte, padały propozycje, Czesi proponowali umowę, z której nie sposób się wycofać, co świadczy o tym, że grali na przedłużanie rozmów, niedoprowadzanie do porozumienia pomiędzy Warszawą a Pragą. Czas negocjacji się skończył, musimy rozmawiać w inny sposób - podkreślał. Dodał także że dostawy prądu, które zapewnia elektrownia korzystająca z węgla kopalni to kwestia bezpieczeństwa energetycznego całej UE.

- Jeżeli podchodzilibyśmy do tego tak pryncypialnie, jak chciałaby sędzia Lapuerta, to trzeba by zainteresować się jeszcze kilkoma kopalniami, które znajdują się w tym regionie, po stronie czeskiej i niemieckiej, tam uwag sędzia nie miała. To pokazuje, że są podwójne standardy i decyzja może mieć ugruntowanie polityczne - zaznaczył.

Posłuchaj
10:53 PR24_mp3 2021_10_05-07-35-22.mp3 Jacek Ozdoba o sporze wokół kopalni Turów (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Gość audycji podkreślał, że należy zmienić sposób negocjacji z Czechami. - Należy przeanalizować wszystkie problemy, które były ze stroną czeską i rozmawiać z nimi tak, jak oni nas traktują, bardzo twardo. Powinniśmy rozmawiać z nimi również w kwestii zanieczyszczań powietrza, które płyną ze strony czeskiej - zwracał uwagę.

Czytaj także: 

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

ProwadzącyDorota Kania

Goście: Jacek Ozdoba

Data emisji: 5.10.2021

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Czytaj także

"Nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed czeską kampanią wyborczą". Macierewicz o sporze o Turów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 14:15
- Turów jest jednym z kluczowych dostarczycieli energii dla całej Polski, więc takie ustępstwa, jakich żąda się wyborczo od Polski, są niemożliwe i wróci się do negocjacji, gdy Czesi nie będą na sznurku swoich okoliczności wyborczych - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS i były szef MON. - Nie ma żadnego powodu, by Polska ustępowała przed czeską kampanią wyborczą - podkreślił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dynamika zmieni się po wyborach". Dr Rydliński o negocjacjach ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 20:57
- Wszystko wskazuje na to, że Ano zwycięży wybory w Czechach. Wtedy Andriejowi Babiszowi będzie zależało, jako pragmatykowi i biznesmenowi, na znalezieniu kompromisu w sprawie kopalni Turów - przekonywał w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń