X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę. Liberadzki: UE bez praworządności nie istnieje

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 08:30
 - Siłą UE są cele, zasady, prawo i procedury. Z tego punktu widzenia nie ma mowy o nadzwyczajnym przyspieszeniu. Jest natomiast mowa o wzroście poziomu kategoryczności Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki, odnosząc się do sprawy nałożenie kar finansowych na Polskę.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła do TSUE Komisja Europejska. Poinformowała również, że rozpoczęła wobec Polski procedurę naruszenia unijnego prawa. Spór dotyczy niewykonania przez Polskę wyroku TSUE w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


ziobro 1200.jpg
"Mamy do czynienia z agresją wobec Polski pod pretekstem prawa". Zbigniew Ziobro o wniosku KE

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 nie mamy do czynienia z przyspieszeniem sprawy. - Z punktu widzenia Brukseli szefowa Komisji Europejskiej jest oskarżana o zwłokę. To, co dzieje się w KE jest wypadkową kilku czynników. Zobowiązania do tego, by stała na gruncie praw europejskiego i była jego strażniczką, presji państw członkowskich ws. bycia stanowczym i stanowiska Parlamentu Europejskiego. Padały w PE oskarżenia pod adresem KE, że jest nadmierna zwłoka, że praworządność, jeden z fundamentów UE zostanie rozmyty - powiedział Bogusław Liberadzki. 

Dodał, że UE bez praworządności nie istnieje. - Naszą siłą są cele, zasady, prawo i procedury. Z tego punktu widzenia nie ma mowy o nadzwyczajnym przyspieszeniu. Jest natomiast mowa o wzroście poziomu kategoryczności KE - tłumaczył europoseł Lewicy. 

Jego zdaniem chodzi o prymat prawa europejskiego nad prawem krajowym. - Nie ma jednej europejskiej konstytucji. Traktaty europejskie zostały podpisane, ponieważ są w zgodzie z polską konstytucją i na odwrót. W ustawie zasadniczej jest określone, że prawo międzynarodowe, stanowione przez uznawane w Polsce organizacje międzynarodowe, ma prymat nad prawem krajowym. Około 70 proc., ustawodawstwa w państwach członkowskich faktycznie implementuje prawo europejskie. Mamy też jednolitość postępowania, jednej miary do każdego z państw członkowskich - stwierdził europoseł Lewicy


Posłuchaj
14:31 PR24 2021_09_09-07-35-45.mp3 Bogusław Liberadzki gościem Stanisława Janeckiego (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Bogusław Liberadzki (europoseł Nowej Lewicy)
Data emisji: 9.09.2021
Godzina emisji: 07.35

PR24

Czytaj także

Janusz Kowalski: musimy dokonać resetu w polityce z UE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 20:15
- Należy wrócić do programu naprawy sądownictwa przestawionego przez ministra Ziobro w 2017 roku. Nie może być więcej rozmów z Brukselą, nie należy spotykać się eurokratami. Trzeba prowadzić reformę Sądu Najwyższego, a wszystkich sędziów, którzy faktycznie wypowiadają posłuszeństwo RP wyrzucić z pracy. Oni nie mają prawa bawić się w politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski
rozwiń zwiń