X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Trzeba odbudować serce naszej stolicy". Gosiewska o rekonstrukcji Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 09:09
- Trzeba to zrobić. To jest miejsce historyczne, to jest serce Warszawy, serce naszej stolicy, serce Polski wyrwane brutalnie przez okupanta i to nie w wyniku działań wojennych, tylko w grudniu 1944 r. celowo zniszczone - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Gosiewska (wicemarszałek Sejmu).

W piątek Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Według zamierzeń Pałac Saski ma być przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Kamienice przy ulicy Królewskiej rozważane są jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla - jako siedziba Senatu.

Ustawa trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jej projekt przygotował zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta we współpracy z biurem programu "Niepodległa". Ustawa trafi teraz do Senatu.

Jan Pietrzak 1200.jpg
"Należy temu przyklasnąć". Jan Pietrzak o odbudowie Pałacu Saskiego

- To już dawno powinno się odbyć. Pałac Saski czeka już wystarczająco długo. Dyskusja nad jego odbudową toczyła się jeszcze w okresie, kiedy Warszawa była odbudowywana przez Polskę powojenną, przez Polską rządzoną przez komunistów. Odbudowany został Zamek Królewski, Teatr Wielki, część traktu królewskiego. Była dyskutowana kwestia Pałacu Saskiego, ale wtedy z różnych powodów temat nie został pociągnięty - opowiadała wicemarszałek Sejmu.  

Jak dodała, kwestia ta wracała latach 90., kiedy prezydentem był Marcin Święcicki.

- Temat ten nie był w żaden sposób kontrowersyjny. Dyskusja nad tą odbudową w zasadzie dotyczyła tylko tego, w jakie formie budynek zostanie zrekonstruowany, czy w historycznej, czy wprowadzając jakieś współczesne elementy. O dziwo, zwyciężyła wtedy wersja, by pałac przywrócić do świetności w wersji historycznej - przypomniała polityk PiS. 

Posłuchaj
13:29 PR24_mp3 2021_07_27-07-07-44.mp3 Małgorzata Gosiewska o odbudowie Pałacu Saskiego ("24Pytania-Rozmmowa Poranka") 

- Czas wreszcie to piękne kiedyś miejsce w Warszawie przywrócić do takiego stanu, byśmy mogli być z niego dumni, by przyciągało turystów - podsumowała gość audycji.           

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadziła: Dorota Kania

Gość: Małgorzata Gosiewska (wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 27.07.2021

Godz. emisji: 07.07

kmp

Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Historyk: w czasie wojny Niemcy realizowali plan wykorzenienia Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:19
- Sprawa tak oczywista, jak odbudowa Pałacu Saskiego i kilku innych bardzo znaczących dla historii Polski budynków, dla tożsamości Polaków stanowi jak gdyby kolejny punkt, w którym ktoś zaczyna podważać sprawy wydawałoby się oczywiste - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Jaskóła (były polityk, historyk).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie możemy pozwalać na to, żeby nie był odbudowany". Budzyński o rekonstrukcji Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 15:36
- Dla naszego stowarzyszenia przykrym widokiem, jest widok placu Piłsudskiego, mając świadomość, jak on wyglądał wcześniej. Widok trawy obok ruin, kolumnady jest po prostu przygnębiający - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Budzyński (Stowarzyszenie Saski 2018).
rozwiń zwiń