X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Marlena Maląg: Strategia Demograficzna 2040 opiera się na danych, analizach i badaniach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 08:18
- Dziś pokazujemy Strategię Demograficzną, szeroko ją konsultujemy. Bo Polska znajduje się w pułapce niskiej dzietności dlatego, że poprzednie rządy nie podejmowały spójnej, konsekwentnej polityki prorodzinnej - mówiła w Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd proponuje Strategię Demograficzną, która ma być odpowiedzią na niską dzietność w Polsce. Obecnie współczynnik wynosi 1,378 i jest jednym z najniższych w Europie. W 2020 roku z powodu niskiej dzietności ludność Polski zmniejszyła się o 117,6 tys. mieszkańców. W audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" mówiła na ten temat Marlena Maląg.

stanisław szwed 1200.jpg
"Badania wskazują, że młodzi ludzie w Polsce chcą mieć dzieci". Stanisław Szwed o Strategii Demograficznej 2040

Wyjść z pułapki

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśliła, że rząd zajmuje się polityką demograficzną w ramach strategii prorodzinnej od pięciu lat.

- Dziś pokazujemy Strategię Demograficzną, szeroko ją konsultujemy, kolejne instrumenty są prezentowane, aby wyjść z tej pułapki niskiej dzietności, w której Polska się znajduje. [...] Patrząc historycznie, dzieje się tak dlatego, że poprzednie rządy nie podejmowały spójnej, konsekwentnej polityki prorodzinnej. Bo to jest bezpośrednio z tym związane - mówiła Marlena Maląg.

Czytaj również:

"Oparta na badaniach"

Jak wyjaśniła, teraz po raz pierwszy powstaje spójna strategia, która jest konsekwentna, kompletna, ale też oparta na danych, analizach i badaniach jakościowych i ilościowych. - One pokazały, w jakim kierunku powinniśmy iść, żeby odwrócić te niekorzystne trendy - dodała.

pap Marlena Maląg 1200.jpg
Maląg: rodzinny kapitał opiekuńczy już staje się faktem, to kolejne miliardy złotych, które trafią do polskich rodzin

Minister rodziny odniosła się także do zarzutów, że program 500+, który miał mieć charakter pronatalny, nie przyniósł spodziewanych efektów. Jej zdaniem jest dokładnie odwrotnie. Na uwagę, że z dzietnością w Polsce najgorzej było w 2003 roku, kiedy współczynnik wynosił 1,222, Marlena Maląg odpowiedziała, że "gdyby programu [500+] nie było, to - odnosząc się do danych z 2003 roku - sytuacja byłaby jeszcze gorsza.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:22 PR24_mp3 2021_07_22-07-08-10_Maląg.mp3 Marlena Maląg o Strategii Demograficznej ("24 Pytania - Rozmowa Poranka" / PR24)

* * *

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 22.07.2021
Godzina emisji: 07.08

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

Pięć lat programu Rodzina 500+. Wiceminister rodziny i polityki społecznej: dzisiaj już nikt go nie podważa

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 15:34
- Cieszę się, że dzisiaj program 500+ nie jest podważany. Możemy dyskutować o tym, jakie kolejne instrumenty wprowadzać lub jak modyfikować obecny program, choć Polacy nie chcą jego zmiany. Widzi to także opozycja i też już tego nie podważa - powiedziała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń