X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie chodzi o jedną koncesję, ale o strukturę własności mediów". Szef KRRiT o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 08:12
- Istota problemu nie jest związana z konkretną koncesją, z konkretną procedurą, tylko z samą sytuacją własności mediów w Polsce, czyli właśnie ze stuprocentową obecnością kapitału pozaunijnego u koncesjonariusza - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Grupa posłów PiS wniosła w ubiegłym tygodniu do Sejmu projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. W projekcie wskazano m.in., że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

media 1200 shutterstock.jpg
"Prawie takie same rozwiązania funkcjonują w innych krajach". Sasin o projekcie ustawy medialnej

TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. W tej sprawie w niektórych mediach zwrócono uwagę, że obóz rządzący w Polsce rzekomo nie chce przesłużyć koncesji TVN. 

Posłuchaj
10:14 PR24_mp3 2021_07_13-07-36-23.mp3 Witold Kołodziejski o funkcjonowaniu mediów w Polsce (24 Pytania - rozmowa poranka)

- Nie mogę milczeć w obliczu takiego wielkiego naporu medialnego z zewnątrz. Trzeba wyjaśnić, co jest istotą problemu, a co nią nie jest. Istota nie jest związana z konkretną koncesją, z konkretną procedurą, tylko z samą sytuacją własności mediów w Polsce, czyli właśnie tą stuprocentową obecnością kapitału pozaunijnego u koncesjonariusza - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Kołodziejski. 

Jak zaznaczył, każdy kraj ma w tej dziedzinie swoje regulacje. - W większości są one wręcz restrykcyjne i dotyczą kapitału narodowego. Wielokrotnie mówiło się ustawach francuskich, niemieckich lub innych. A u nas ustawa nie jest tak restrykcyjna. Ona oczywiście dopuszcza kapitał europejski i kapitał z Europejskiego Obszaru Gospodarczego - dodał szef KRRiT. 

Czytaj także:

Przypomniał, że "w 2004 roku była zmieniana ustawa, właśnie przy wstąpieniu do Unii, żeby zgodnie z Traktatem Unijnym podmioty europejskie były traktowane na równych prawach z podmiotami polskimi".

- To była decyzja rządowa, wynikająca ze zobowiązań europejskich. Rozszerzono zakres, w którym pierwotnie koncesja mogła być udzielona tylko i wyłącznie podmiotom polskim. Jeżeli był tam udział kapitału obcego, zagranicznego, to był on ograniczony do mniejszościowych udziałów, czyli 49 procent. Uczyniono wyjątek: że podmiotów europejskich nie traktuje się jak podmioty zagraniczne. Przez wiele lat tak to funkcjonowało - powiedział przewodniczący. 

- Sprawa z TVN dokonała pewnego przełomu. Ale nie chodzi o tego konkretnego nadawcę, a o samą zasadę i zastosowanie ustawy. Wykorzystano ten mechanizm jako furtkę do przeniesienia uprawnień na podmioty z całego świata, właściwie bez żadnej kontroli - podkreślił Witold Kołodziejski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadząca: Dorota Kania

Gość: Witold Kołodziejski (przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji)

Data emisji: 13.07.2021

Godz. emisji: 7.35

bartos

Zobacz więcej na temat: POLSKA KRRiT media TVN

Czytaj także

Szef KRRiT: prowadzimy dialog ws. koncesji dla TVN24, również na forum wymiany interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 16:44
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski przyznał, że Rada prowadzi z TVN24 dialog ws. przydzielenia koncesji. Podkreślił jednak, że przychyla się do interpretacji przepisów, które mówią, że podmioty spoza Europy nie mogą mieć więcej niż 49 proc. akcji.
rozwiń zwiń