X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Oczekujemy, że ograniczenia dot. rolników będą rekompensowane". Anna Gembicka o nowym europejskim programie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 08:05
- Bardzo ostrożnie podchodzimy do strategii "Od pola do stołu". Przede wszystkim oczekujemy, że wszelkie takie ograniczenia dotyczące rolników będą rekompensowane. Bez opłacalności ekonomicznej nie ma mowy, żeby kogokolwiek przekonać do realizacji tych postulatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Komisja Rynku Wewnętrznego i Podwójnej Jakości Parlamentu Europejskiego w środę zajmie się programem "Od pola do stołu". Jego celem jest m.in. zapewnienie zdrowej równości, ochrona środowiska naturalnego, a także przeciwdziałanie zmianie klimatu. Wśród postulatów tej strategii znalazły się chociażby takie rozwiązania jak zmniejszenie stosowanych pestycydów chemicznych i nadmiaru składników pokarmowych, czyli nawozów. 

Czytaj także:
rolnik 1200.jpg
Trwa kampania rolniczych dopłat. W tym roku wnioski tylko przez internet

- Podchodzimy do tej strategii bardzo ostrożnie - powiedziała Anna Gembicka. - Przede wszystkim, tak jak zaznaczyliśmy w stanowisku rządu, oczekujemy, że wszelkie takie ograniczenia dotyczące rolników będą rekompensowane - poinformowała minister. Podkreśliła także, że "bez opłacalności ekonomicznej nie ma mowy, żeby kogokolwiek przekonać do realizacji tych postulatów". 

Czytaj także:

Posłuchaj
13:08 PR24_mp3 2021_04_14-07-07-00.mp3 Anna Gembicka o europejskiej strategii "Od pola do stołu" ("24 Pytania - Rozmowa Poranka")

Rozwiązania legislacyjne

Czytaj także:
rolnictwo 1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy. Grzegorz Puda: na wsparcie wsi trafią miliardy złotych

Rozmówczyni podkreśliła, że Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi zależy na tym, aby "wszystkie proponowane rozwiązania legislacyjne były bardzo dobrze zbadane". Na ten moment nie zostały one jeszcze przedstawione. 

- Oczywiście jesteśmy za tym, aby rozwijać rolnictwo ekologiczne, żeby ta żywność była zdrowa, ale trzeba też zaznaczyć, że polscy rolnicy na tle Unii Europejskiej już teraz stosują mniejszą liczbę środków ochrony roślin, pestycydów - podkreśliła minister. - Jeśli będziemy mówić o jakichkolwiek ograniczeniach, to trzeba wziąć pod uwagę to, jaka jest teraz realna sytuacja, a nie od góry nakładać na państwa określony np. procent ograniczenia użycia tych środków - tłumaczyła Anna Gembicka. 

Jak zauważyła polityk, opracowując tę strategię, należy brać pod uwagę niebezpieczeństwo żywnościowe. - Nie jest rozwiązaniem, żeby ograniczyć konkurencyjność europejskiego rolnictwa, żeby nakładać na nas bardzo duże wymogi, kiedy tymczasem import żywotności z krajów trzecich nie będzie ich miał.

***

Audycja: 24 pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Eliza Olczyk
Gość: Anna Gembicka
Data emisji: 14.04.2021
Godzina emisji: 7.06

PR24/jbt

Czytaj także

Ekonomista: Polska może stać się miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało w poszukiwaniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 11:48
- W Unii Europejskiej największym problemem rynku pracy jest bezrobocie ludzi młodych. Nasza stopa bezrobocia może w perspektywie czasu skutkować tym, że będziemy miejscem, do którego będzie się przyjeżdżało i poszukiwało pracy, nawet jeśli nie będzie ona jeszcze tak dobrze płatna, jak w innych krajach UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasza gospodarka ma opinię bardzo zdrowej". Wiceszef PFR o efektach rządowych tarcz antykryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 14:45
- Gdyby nie pieniądze m.in. z tarcz finansowych, które trafiły do przedsiębiorców, to w tej chwili nie byłoby wychodzenia gospodarki z lockdownu i nadziei, że firmy przetrwały oraz najniższego bezrobocia w UE, ale masowe upadłości i dwucyfrowe bezrobocie - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń