X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jest starszą siostrą Trójmorza". Szynkowski vel Sęk o Grupie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 07:51
- Grupa Wyszehradzka stała się punktem zaczepienia do rozwoju regionalnego. Ma swoją tradycję polityczną, jest elastyczna, potrafi reagować na bieżące wyzwania, w tym na pandemię - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel SękFoto: PR24/MS

W środę (17 lutego) w Krakowie odbędzie się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej. Zostanie przyjęta deklaracja wytyczająca cele na przyszłość V4 oraz deklaracja cyfrowa. 

premier v4 free tt-1200.jpg
30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. W Krakowie rusza szczyt szefów rządów V4

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że szczyt jest punktem kulminacyjnym obchodów 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. - Pierwsza część będzie miała charakter jubileuszowy i historyczny. Na Wawelu odbędzie się dyskusja o dotychczasowych dokonaniach Grupy Wyszehradzkiej, tego, co udało się skutecznie i wspólnie osiągnąć. Pierwsze 15 lata to było dążenie do Unii Europejskiej i NATO, później walka o wspólne interesy, o politykę migracyjną, zainteresowanie UE Wschodem, plan ekonomiczny dla Białorusi zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego i poparty przez UE - wyliczał Szymon Szynkowski vel Sęk. 

Druga część szczytu będzie miała miejsce w Centrum Kongresowym. - Odbędzie się merytoryczna dyskusja o przyszłości. Nowoczesne technologie, agenda cyfrowa, sektor gamingu. Podpisana zostanie bardzo szczegółowa deklaracja rocznicowa i dotycząca nowoczesnych technologii, zwana deklaracją cyfrową - tłumaczył wiceszef polskiej dyplomacji. 

Aktywna prezydencja

Zdaniem Szymona Szynkowskiego vel Sęka polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej jest bardzo aktywna. - Rozpoczęliśmy ją w lipcu. Już we wrześniu miało miejsce spotkanie w Lublinie. Zaprezentowano tam inicjatywę premiera Morawieckiego, aby wobec wydarzeń na Białorusi przyjąć plan na rzecz wsparcia przemian w tym państwie. Było też wspólne oświadczenie ws. próby otrucia Aleksieja Nawalnego. Przed wszystkimi spotkaniami Rady Europejskiej miała miejsce koordynacja działań w celu wypracowania wspólnego stanowiska. Kompromis budżetowy UE nie byłby możliwy, gdyby nie współdziałanie i solidarność Grupy Wyszehradzkiej. Opublikowano mapę inwestycji strukturalnych ws. Via Carpatia,  kanału Odra-Dunaj, CPK jako hubu dla Grupy Wyszehradzkiej. Dzieje się bardzo, mimo warunków pandemicznych - zapewniał gość Polskiego Radia 24.

Szynkowski vel Sęka nazwał Grupę Wyszehradzką starszą siostrą Trójmorza. - Trójmorze to szerszy format. Grupa Wyszehradzka stała się dla tej inicjatywy punktem zaczepienia. Posiada swoją tradycję polityczną, w ramach czterech państw budowane jest zaufanie, jest elastyczna i potrafi reagować. Dowodem jest kwestia pandemii, stworzono wirtualne centrum wymiany informacji ws. COVID-19. Broniłby tego formatu jako skierowanego na zewnątrz, ale integrowanego wokół czterech państw - podsumował wiceszef polskiej dyplomacji.

Posłuchaj
12:13 PR24_mp3 2021_02_17-07-15-01.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk gościem Elizy Olczyk (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski i  Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.      

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (MSZ)

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 07.16

PR24

Czytaj także

"Mamy wspólną wrażliwość". Dr Bonikowska pokazała, co łączy kraje Grupy Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 15:20
- Wszystkie cztery kraje były kiedyś w bloku wschodnim. Mamy inną wrażliwość niż kraje Zachodu czy Południa Europy, chociażby w sprawach związanych z bezpieczeństwem. Mamy też jednak spore rozbieżności - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń