X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bogdan Zdrojewski: Europa z niepokojem patrzy na zapowiedź polskiego weta

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 08:29
- Premier Morawiecki kilka miesięcy temu mówił, że nie będzie warunkowania unijnego budżetu tzw. praworządnością. Teraz jest nagle zaskoczony, chociaż nie podjęto żadnej nowej decyzji i zapowiada zawetowanie całego budżetu. To wysoka nieodpowiedzialność - powiedział Bogdan Zdrojewski, senator z Platformy Obywatelskiej.
Audio
  • Bogdan Zdrojewski o negocjacjach dotyczących unijnego budżetu oraz stanowisku Polski i Węgier ws. planów powiązania środków unijnych z praworządnością ("24 pytania")
Bogdan Zdrojewski
Bogdan Zdrojewski Foto: PAP/Marcin Obara

Polska i Węgry sprzeciwiają się wprowadzeniu mechanizmu powiązania wypłat pieniędzy z unijnego budżetu z kwestią praworządności. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może zgodzić się na uznaniowość mechanizmu.

Dariusz Wieczorek 1200.jpg
Poseł Lewicy: praworządność i demokracja to DNA Unii Europejskiej

"Nie domagamy się zmian w budżecie, ale czegoś, co jest poza nim"

Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na toczącą się debatę w przestrzeni publicznej dotyczącą tego tematu. Jego zdaniem dyskusja nie jest wystarczająca, jest zbyt powierzchowna. Dodał, że polski rząd powołuje się na prawo do weta, które faktycznie jest i korzystały z tego również inne kraje, m.in. Dania.

Posłuchaj
11:59 PR24_MPLS 2020_11_23-07-36-15.mp3 Bogdan Zdrojewski o negocjacjach dotyczących unijnego budżetu oraz stanowisku Polski i Węgier ws. planów powiązania środków unijnych z praworządnością ("24 pytania")

- Duńskie weto miało bezpośredni związek z unijnym budżetem. W naszym przypadku tak nie jest. Nas satysfakcjonuje etap negocjacji, na którym ustalano poszczególne fragmenty budżetu. Europa patrzy na zapowiedź polskiego i węgierskiego weta z dużym niepokojem dlatego, że nie domagamy się zmian w budżecie, ale czegoś, co jest poza nim - dodał.

szynkowski vel sek szymon 1200.jpg
Szynkowski vel Sęk: mówienie o polexicie to political fiction, które szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej

Zdrojewski: odbierane to jest jako wysoka nieodpowiedzialność

Jak zauważył senator, zarówno w Komisji Europejskiej, jak i w Parlamencie Europejskim, uzyskiwanie konsensusu w wielu sprawach jest czymś bardzo trudnym, to długa i żmudna praca wymagająca od wszystkich stron pewnych powściągliwości. Tak jest również w przypadku negocjacji dotyczących unijnego budżetu.

- Jeśli dochodzimy do pewnego kompromisu i rozwiązania satysfakcjonującego zdecydowaną większość, to burzenie takiego układu musi być odbierane jako wysoka nieodpowiedzialność - stwierdził Zdrojewski, odnosząc się do postawy rządu Polski i Węgier.

"Będziemy na tym tracić"

W rozmowie z Mirosławem Skowronem ocenił, że "huśtanie opinią publiczną, niepokazywanie pozytywnej roli Polski we Wspólnocie oraz posługiwanie się wetem jest wbrew polskiej racji stanu".

Paweł Sałek 1200.jpg
"Niebezpieczny mechanizm". Paweł Sałek o uzależnieniu budżetu UE od praworządności

- Wielokrotnie podkreślałem, że patrzę na Unię Europejską z optymizmem, ale umiarkowanym. Dostrzegałem też biurokrację czy zbędne ingerencje dotyczące detalicznych rzeczy, którymi UE nie powinna się zajmować. Jednak trzeba mierzyć też elementy składające się na nasze korzyści - podkreślił były europoseł.

Bogdan Zdrojewski przyznał, że rzadko posługuje się pojęciem groźby polexitu, bo uważa, że jest to odległe. Zaznaczył jednak, że "wąska dróżka do tego procesu jest dziś autostradą".

- Jeśli będziemy reagować w ten sposób, w jaki reagujemy na rozmaite decyzje lub propozycje decyzji, to ewidentnie będziemy tracić. Przecież premier Morawiecki kilka miesięcy temu mówił, że nie będzie uwarunkowania unijnego budżet z tzw. praworządnością. Teraz jest nagle zaskoczony, chociaż nie podjęto żadnej nowej decyzji i zapowiada zawetowanie całego budżetu. To wysoka nieodpowiedzialność - powiedział senator.  

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Bogdan Zdrojewski, Platforma Obywatelska
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 07.36

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraje południa Europy sojusznikami Polski? Talaga: to nie one podniosły kwestię praworządności

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:39
- To takie państwa jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia gwałtownie potrzebują pieniędzy z unijnego pakietu wsparcia. Dlatego są też zainteresowane jak najszybszym kompromisem i uruchomieniem pakietów pomocowych, a to oznacza, że tam trzeba szukać sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z unijnym budżetem? Ekspert: zamiast weta należałoby zintensyfikować negocjacje na poziomie ministerialnym

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 10:27
- Jest pole do porozumienia. Nie sądzę, by propozycja niemieckiej prezydencji była ostatecznym dokumentem. Obie strony powinny się dogadać - powiedział Tomasz Krawczyk, ekspert ds. polityki europejskiej, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich. - Punktem zwrotnym mogłoby być doprecyzowanie tego, czym jest naruszenie zasad praworządności - dodał.
rozwiń zwiń