X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes TK: Trybunał już zajmuje się sprawą oceny konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:12
 - Trybunał już pochylił się nad wnioskiem premiera w sprawie dotyczącym konwencji stambulskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Oceniła także, że "próba narzucania rozwiązań, które miałyby naruszać konstytucyjny ład poszczególnych państw Unii, jest pogwałceniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej". 
Julia Przyłębska
Julia PrzyłębskaFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki skierował w lipcu tego roku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją.

Mateusz-Morawiecki-pap-1200.jpg
Trybunał Konstytucyjny: wpłynął wniosek premiera ws. konwencji stambulskiej

Wniosek jest rozpatrywany

Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes TK, sprawa trafiła już na wokandę Trybunału. - Trybunał już pochylił się nad wnioskiem premiera w sprawie dotyczącym konwencji stambulskiej. Aby sprawa dojrzała do rozstrzygnięcia, sędziowie muszą ustalić wspólne stanowisko - mówiła prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

Dodała, że Trybunał orzeknie także o wątpliwościach co do zgodności tłumaczenia tekstu konwencji stambulskiej na język polski z oryginałem. 

Czytaj także:

Julia Przyłębska przypomniała, że Unia Europejska jest wspólnotą państw o "różnych tożsamościach konstytucyjnych". - Nie jest zadaniem Unii Europejskiej i jej urzędników zmiana tożsamościowa poszczególnych społeczeństw. Próba narzucania pewnych rozwiązań, które miałyby naruszać konstytucyjny ład poszczególnych państw, jest pogwałceniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, które wynikają explicite z traktatów - zaznaczyła gość audycji "24 pytania".

Wątpliwości szefa rządu

 Szef rządu wskazał, że "w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową". Wskazał ponadto, że wniosek zawiera też pytanie "dotyczące właściwego interpretowania, przetłumaczenie słowa »gender«, które zostało przetłumaczone na język polski jako płeć społeczno-kulturowa".


Posłuchaj
16:53 Przylebska--_PR24_AAC 2020_09_22-07-35-07.mp3 Julia Przyłębska o pracach Trybunału Konstytucyjnego ("24pytania"/ Pr24)

 

W rozmowie więcej komentarza Julii Przyłębskiej do zadań i prac Trybunału Konstytucyjnego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "24 pytania"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 7.35


mbl

Czytaj także

"Skandaliczna wypowiedź". Julia Przyłębska zażenowana słowami szefa niemieckiego TK

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 15:27
- Skandaliczna wypowiedź prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego nie mieści się w żadnych kanonach rzetelnej debaty publicznej. Jestem zażenowana, że osoba pełniąca tak ważną funkcję, wypowiada się w taki sposób - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmanipulowana wypowiedź Julii Przyłębskiej w niemieckim dzienniku. Jest reakcja ambasady

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 18:57
- Po opublikowaniu w środowym wydaniu dziennika "Die Welt" nieprawdziwej wypowiedzi prezes polskiego TK Julii Przyłębskiej ambasada RP w Berlinie będzie się domagać zamieszczenia w tej gazecie stosownego sprostowania - poinformował attaché prasowy ambasady Dariusz Pawłoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Piotr Andrzejewski: do zwalczania przemocy w rodzinie ideologia jest niepotrzebna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:19
- Jesteśmy w dobie globalnej konfrontacji dwóch cywilizacji - katolickiej i barbarzyńskiej - ocenił w Polskim Radiu 24 sędzia Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń