X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes TK: Trybunał już zajmuje się sprawą oceny konwencji stambulskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 08:12
 - Trybunał już pochylił się nad wnioskiem premiera w sprawie dotyczącym konwencji stambulskiej - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Oceniła także, że "próba narzucania rozwiązań, które miałyby naruszać konstytucyjny ład poszczególnych państw Unii, jest pogwałceniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej". 
Audio
  • Julia Przyłębska o pracach Trybunału Konstytucyjnego ("24pytania"/ Pr24)
Julia Przyłębska
Julia PrzyłębskaFoto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki skierował w lipcu tego roku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją.

Mateusz-Morawiecki-pap-1200.jpg
Trybunał Konstytucyjny: wpłynął wniosek premiera ws. konwencji stambulskiej

Wniosek jest rozpatrywany

Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Przyłębska, prezes TK, sprawa trafiła już na wokandę Trybunału. - Trybunał już pochylił się nad wnioskiem premiera w sprawie dotyczącym konwencji stambulskiej. Aby sprawa dojrzała do rozstrzygnięcia, sędziowie muszą ustalić wspólne stanowisko - mówiła prezes Trybunału Konstytucyjnego. 

Dodała, że Trybunał orzeknie także o wątpliwościach co do zgodności tłumaczenia tekstu konwencji stambulskiej na język polski z oryginałem. 

Czytaj także:

Julia Przyłębska przypomniała, że Unia Europejska jest wspólnotą państw o "różnych tożsamościach konstytucyjnych". - Nie jest zadaniem Unii Europejskiej i jej urzędników zmiana tożsamościowa poszczególnych społeczeństw. Próba narzucania pewnych rozwiązań, które miałyby naruszać konstytucyjny ład poszczególnych państw, jest pogwałceniem zasad funkcjonowania Unii Europejskiej, które wynikają explicite z traktatów - zaznaczyła gość audycji "24 pytania".

Wątpliwości szefa rządu

 Szef rządu wskazał, że "w dyskusji publicznej wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej, a mianowicie, że godzi ona w nasz porządek prawny, że ma ideologiczne podłoże, niewłaściwie definiuje realne źródła przemocy wobec kobiet i nie dostarcza skutecznych narzędzi do walki z przemocą domową". Wskazał ponadto, że wniosek zawiera też pytanie "dotyczące właściwego interpretowania, przetłumaczenie słowa »gender«, które zostało przetłumaczone na język polski jako płeć społeczno-kulturowa".


Posłuchaj
16:53 Przylebska--_PR24_AAC 2020_09_22-07-35-07.mp3 Julia Przyłębska o pracach Trybunału Konstytucyjnego ("24pytania"/ Pr24)

 

W rozmowie więcej komentarza Julii Przyłębskiej do zadań i prac Trybunału Konstytucyjnego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "24 pytania"

ProwadzącyDorota Kania

Gość: Julia Przyłębska (prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 7.35


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Skandaliczna wypowiedź". Julia Przyłębska zażenowana słowami szefa niemieckiego TK

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 15:27
- Skandaliczna wypowiedź prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego nie mieści się w żadnych kanonach rzetelnej debaty publicznej. Jestem zażenowana, że osoba pełniąca tak ważną funkcję, wypowiada się w taki sposób - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmanipulowana wypowiedź Julii Przyłębskiej w niemieckim dzienniku. Jest reakcja ambasady

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 18:57
- Po opublikowaniu w środowym wydaniu dziennika "Die Welt" nieprawdziwej wypowiedzi prezes polskiego TK Julii Przyłębskiej ambasada RP w Berlinie będzie się domagać zamieszczenia w tej gazecie stosownego sprostowania - poinformował attaché prasowy ambasady Dariusz Pawłoś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Piotr Andrzejewski: do zwalczania przemocy w rodzinie ideologia jest niepotrzebna

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 13:19
- Jesteśmy w dobie globalnej konfrontacji dwóch cywilizacji - katolickiej i barbarzyńskiej - ocenił w Polskim Radiu 24 sędzia Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń