X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Piątka dla zwierząt" w Sejmie. Dariusz Joński: trzeba skończyć z barbarzyństwem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 07:56
- Zgadzam się z postulatami, by męczarnie wobec zwierząt futerkowych zakończyć - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. W środę odbędzie się pierwsze czytanie zgłoszonego przez PiS projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątki dla zwierząt.
Dariusz Joński
Dariusz Joński Foto: PR24/AK

PiS proponuje m.in. ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych oraz częstsze kontrole schronisk. 


1200_Sejm_PAP.jpg
"Piątka dla zwierząt". Dziś Sejm zajmie się projektem ustawy

Dariusz Joński przypomniał, że Koalicja Obywatelska już w grudniu złożyła projekt ustawy o ochronie zwierząt. - Dziś obydwa projekty będą rozpatrywane. Proponowaliśmy m.in. wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach i w celach rozrywkowych. Piątka dla zwierząt idzie nieco dalej. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie się porozumieć. Dodatkowo będę zgłaszał poprawkę dotyczącą zakazu wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka. Powinniśmy zakończyć tę niechlubną tradycję. Istnieją pojazdy elektryczne, nie ma sensu, by konie padały na naszych oczach - powiedział. 

Czytaj także:

Zwierzęta futerkowe

Wśród propozycji PiS też zakaz hodowli zwierząt na futra. - Branża ma swoich reprezentantów w Sejmie, którzy twierdzą, że widzą żadnych problemów. Trzeba jednak zakończyć z tym barbarzyństwem, możemy się obejść bez ubierania się w futra, nie ma takiej potrzeby. W zeszłym roku do budżetu wpłynęło od branży futrzarskiej 11 mln złotych, a zyski firm wyniosły 600 mln. Nie odnoszę wrażenie, że dla budżetu państwa jest to znacząca kwota. Zgadzam się z postulatami, by męczarnie wobec zwierząt futerkowych zakończyć - tłumaczył poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Ubój rytualny

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że w przypadku uboju rytualnego mamy do czynienia z przemysłem. - Zmiana prawa styka się ogromnymi pieniędzmi. Zawsze będzie lobby, które będzie mówiło, że zmiany nie są potrzebne. Trzeba przejść przez pierwsze czytanie w Sejmie i przeanalizować każdą poprawkę, by nie wylać dziecka z kąpielą. Osobiście jestem za wprowadzeniem zakazu rytualnego. Niech zetną się wszystkie stanowiska i będziemy decydować. Na pewno ten przemysł będzie potrzebował wsparcia, trzeba się zastanowić, by ludzie, którzy tym się zajmują nie zostali pozostawieni sami sobie - podsumował Joński. 


Posłuchaj
11:31 PR24_MPLS 2020_09_16-07-36-16.mp3 Dariusz Joński o ustawie o ochronie zwierząt (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 

Projekt Koalicji Obywatelskiej zakłada także rozwiązania na rzecz godnej egzystencji zwierząt wycofanych ze służby (np. psów policyjnych lub ratowniczych).

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Dariusz Joński

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 07.35

PR24

Czytaj także

Szef KPRM o ochronie zwierząt: liczymy na poparcie ponadpartyjne, bo sprawa jest niepolityczna

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 07:44
- W naszym przekonaniu i absolutnej większości parlamentarzystów, i jestem pewny, że głosowanie to potwierdzi, jest to ustawa potrzebna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. W środę po południu Sejm zajmie się projektem ustawy dot. zmian w ustawie o ochronie zwierząt.
rozwiń zwiń