X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister zdrowia: jesteśmy lepiej przygotowani na ewentualną drugą falę koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 08:16
- Mamy wypracowane standardy i procedury postępowania, szpitale jednoimienne i oddziały zakaźne, zabezpieczone respiratory. W przypadku drugiej fali koronawirusa na pewno będzie nam łatwiej walczyć i zapewnić bezpieczeństwo Polakom - mówiła w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 
Józefa Szczurek-Żelazko
Józefa Szczurek-ŻelazkoFoto: PR24/AK

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 726 nowych przypadkach zakażeń. To najwyższa liczba nowych przypadków zanotowana w Polsce od początku epidemii. W sumie zanotowano dotąd ponad 49,5 tys. przypadków. Resort podaje, że minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 18 osób.


1200_Szumowski_EN.jpg
Obostrzenia w "żółtych" i "czerwonych" powiatach. Sprawdź, gdzie obowiązują i czego dotyczą

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że po okresie rygorystycznego podejścia do pandemii większość z nas uznała, że koronawirus nie jest groźny i nastąpiło rozprzężenie społeczne. - Doszło do poziomej transmisji wirusa, mamy coraz więcej zakażeń. Dlatego przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Chodzi o zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych, częste mycie rąk i zachowanie dystansu.  Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, to może dojść do wzrostu zakażeń, natężenia epidemii - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.

Dodała, że jeżeli pracodawca nie jest w stanie zapewnić nam dystansu, co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy stanowiskami, to również w miejscach pracy należy nosić maseczki. - W biurach i urzędach należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Starajmy się też robić sobie przerwy w pracy, wyjść z biura, pooddychać świeżym powietrzem - podkreśliła.

Druga fala

Wiceminister zdrowia wskazała, że epidemiolodzy przewidują drugą falę koronawirusa. - Związane jest to głównie z sezonem jesiennym, grypowym, gdy będziemy bardziej podatni na zakażenie. Tym bardziej teraz powinniśmy przestrzegać zasad higieny. System ochrony zdrowia jest lepiej przygotowany na walkę z ewentualną drugą falą. Mamy wypracowane standardy i procedury postępowania, szpitale jednoimienne i oddziały zakaźne, zabezpieczone respiratory. Na pewno będzie nam łatwiej walczyć i zapewnić bezpieczeństwo Polakom - tłumaczyła Szczurek-Żelazko. 

Powrót do szkół

Jej zdaniem dzieci powinny 1 września wrócić do szkół. - Musimy również zadbać o to, by wykształciły sobie odruchy częstego mycia rąk i zachowania dystansu. Wskaźniki zakażenia koronawirusa będą monitorowane na bieżąco. Jeżeli w danym powiecie będą one wysokie, to będą zapadały decyzje o chwilowym zamknięciu szkół i przejściu na zdalną edukację - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko. 

Szczepienia

Wiceminister zdrowia jest zwolenniczką szczepień. - Całe życie pracowałam w ochronie zdrowia. Martwi mnie, że ruchy antyszczepionkowe używają nieracjonalnych argumentów i próbują mieszać w głowach. Szczepienia uchroniły całe pokolenia przed skutkami groźnych chorób. Zaszczepmy się przeciwko grypie, już teraz podejmijmy w tym kierunku działania - zaapelowała. Dodała, że należy również zadbać o odporność i zdrowie, wysypiać się, dobrze odżywiać i być aktywnym fizycznie.


Posłuchaj
12:47 żelazko.mp3 Józefa Szczurek-Żelazko o pandemii koronawirusa (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

 


Więcej w nagraniu.

Audycja: "24 pytania - rozmowa poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Józefa Szczurek-Żelazko (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 07.08.2020

Godzina: 07.35

PR24

Czytaj także

809 nowych zakażeń i 13 ofiar, wyleczono już ponad 36 tys. osób. COVID-19 w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 10:30
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło kolejnych 13 osób. W sumie w Polsce koronawirusem zakaziło się ponad 50 tys. osób, wyzdrowiało ponad 36 tys. chorych. 
rozwiń zwiń