X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceszef MSZ: uczciwa narracja o II wojnie światowej wybrzmiała na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 08:14
- To była bardzo ważna rocznica i godne obchody. Świadectwo ocalonych wybrzmiało wczoraj w Auschwitz w sposób szczególny - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych. - Polska dyplomacja jest w zupełnie innym punkcie, niż była kilka lat temu - dodał.
Audio
  • Szymon Szynkowski vel Sęk: To paradoks, ale ten propagandowy atak rosyjski umożliwił zwrócenie oczu wielu ludzi na polską narrację. (24 Pytania - Rozmowa Poranka / PR24)

Prezydent Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, że ma "przywilej i zaszczyt ponowić zobowiązanie, by zawsze pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło".

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych mówił w PR24 o wyjątkowym charakterze ceremonii, która odbyła się w poniedziałek na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau. Zgromadziła blisko 200 byłych więźniów, 60 delegacji państw i organizacji międzynarodowych. 

"To była bardzo ważna rocznica i godne obchody"

Główna uroczystość trwała ok. 75 minut. Gości powitał prezydent RP Andrzej Duda, któremu towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Główne przesłanie wygłosiło czworo byłych więźniów niemieckich obozów: Batszewa Dagan, Elza Baker, Marian Turski i Stanisław Zalewski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Premier: Auschwitz nie było jedynym piekłem na ziemi, drugim był Gułag

- Prawda się obroniła. Uczciwa narracja o II wonie światowej wybrzmiała donośnie na cały świat. Teraz gdy jest już jasne, że próby handlowania historią się nie powiodły, jest szansa na normalizację stosunków w wielu obszarach - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ komentując uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, zauważył, że "wczoraj w centrum uwagi byli ocaleni, a nie politycy". - Inaczej niż kilka dni wcześniej w Jerozolimie. To była bardzo ważna rocznica i godne obchody. Świadectwo ocalonych wybrzmiało wczoraj w Auschwitz w sposób szczególny - dodał. 

"Polska ofiarą II wojny światowej, Polska krajem napadniętym w 1939 roku"

Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę w PR24 na sprawność polskiej dyplomacji, która dała skuteczny odpór rosyjskiej propagandzie zakłamującej prawdę o II wojnie światowej. - To paradoks, ale ten propagandowy atak rosyjski umożliwił zwrócenie oczu wielu ludzi na polską narrację - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, według którego "polska dyplomacja jest w zupełnie innym punkcie niż była kilka lata temu".

Czytaj także:

andrzej duda auschwitz pap 1200.jpg
Wildstein: obchody w Auschwitz spotkały się z uznaniem na świecie

- Jakie dzisiaj narzędzia potrafimy wykorzystywać? Prezydent, premier, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński, który udzielił wywiadu dziennikowi "Bild" - powiedział wiceszef MSZ, który zwrócił uwagę na duży rezonans, który wywołała rozmowa lidera PiS opublikowana w największej niemieckiej gazecie.  

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać

W audycji rozmawiano też m.in. o relacjach Polski z Izraelem. Wiceminister spraw zagranicznych zwrócił uwagę na to, że prezydent Izraela Reuwen Riwlin "jasno powiedział, że Polska była ofiarą II wojny światowej, że była krajem napadniętym w 1939 roku". - To świadczenie o prawdzie, to dobre świadectwo - stwierdził Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "24 Pytania - rozmowa poranka"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Szymon Szynkowski vel Sękwiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych 
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 7.35

Polskie Radio 24/IAR/PAP/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:08
- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta z grupy mediowej Wnet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były więzień Auschwitz: pojednanie bez prawdy historycznej będzie mostem bez poręczy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 20:16
- Czy można odpuścić winy tym, którzy na klamrach wojskowych pasów mieli napis "Gott mit uns" i z premedytacją zabijali ludzi? - pytał w Oświęcimiu były więzień obozu Auschwitz-Birkenau Stanisław Zalewski. Wskazywał, że "choć wojna zamazuje granice między dobrem i złem, warunkiem pojednania jest prawda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doleśniak-Harczuk: świadectwa ocalonych zrobiły wrażenie na prezydencie Steinmeierze

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 21:20
- Padły dzisiaj słowa: "gdzie był świat?". Dobrze, że to pytanie się stawia. Wiadomo, to są wielkie emocje, mówią ludzie, którzy przeżyli piekło i to piekło w nich siedzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
rozwiń zwiń