X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Barbara Piwnik: sędziowie nie powinni walczyć z innymi władzami

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 08:31
- Władza ustawodawcza i wykonawcza przemija wraz z cyklem wyborczym. Natomiast sędziowie powołani dożywotnio muszą jednakowo pełnić swoje obowiązki bez względu na to, jak zmieniają się pozostałe władze. Powinni być opoką w której obywatel, nawet w starciu z władzą wie, że może znaleźć oparcie - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
Audio
  • Barbara Piwnik o reformie wymiaru sprawiedliwości (24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Jej zdaniem w sprawie reformy sądownictwa powinien być zwołany "okrągły stół". - Żywię nadzieję, że jak w każdej chorobie nastąpi przesilenie, doprowadzi do tego presja społeczna. Społeczeństwo oczekuje jasnych przekazów i informacji, zmian w sposobie funkcjonowania sądów i zachowania sędziów. Środowisko musi sobie zdać z tego sprawę. Gdy mówię o potrzebie rozmowy, to nie mam na myśli spotkania czynnych zawodowo sędziów z politykami. Ktoś musi jednak zaproponować czas i miejsce takiego spotkania, może prezydent, może pierwsza prezes Sądu Najwyższego, powinni zaprosić do rozmowy prawników, przedstawicieli nauki i środowisk sędziowskich. Zamknąć się za drzwiami i porozmawiać o pilnych zmianach. Następnie niech prawnicy przedstawią politykom w odpowiednim trybie propozycje, które byłyby do przyjęcia. Inaczej nie rozwiążemy problemu -  tłumaczyła była minister sprawiedliwości. 

Marsz Tysiąca Tóg

Waldemar Buda 1200.jpg
Waldemar Buda: nie cofniemy się przed zmianami w sądownictwie

Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" przeszedł w sobotę w Warszawie "Marsz Tysiąca Tóg". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli przed Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych z Polski i Europy. Marsz, którego jednym z głównych organizatorów było Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", miał być sprzeciwem m.in. wobec procedowanych ostatnio w parlamencie zmian w ustawach sądowych. 

Gość Polskiego radia 24 tłumaczyła, że istnieje w prawie stosowny zapis dotyczący używania togi przez sędziego. - Dzieje się to na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron. Gdy obywatel staje przed obliczem sądu. Nie pamiętam sytuacji, że widziałam choćby w sekretariacie sędziego, który byłby ubrany w togę. Stroju urzędowego używamy w określonej sytuacji i miejscu. Strój powinien odpowiadać tradycji i sprowadzać się do tego, by podkreślać godność sprawowanego urzędu. Toga i jej krój regulowana jest nawet rozporządzeniem ministra sprawiedliwości - powiedziała Barbara Piwnik. Dodała, że  sędziowie mogą i powinni być obecni w życiu publicznym, ale poprzez edukowanie, przybliżanie, informowanie o kwestiach, które powinny być uwzględnianie przez inne władze. 

Aukcja WOŚP 

Dużą popularnością wśród tegorocznych aukcji związanych z WOŚP cieszy się dzień z Małgorzatą Gersdorf, pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Wygrany będzie mógł m.in. zjeść z nią obiad w stołówce. - Gdybym miała decydować o tym, jak wesprzeć szczytny cel, to pomyślałabym np. o pięknie oprawionym egzemplarzu konstytucji ze stosownym wpisem dla obywatela. Nie przyszłoby mi do głowy, żeby swój czas zawodowy wystawiać na licytację - podsumowała Barbara Piwnik. 

***

Audycja: "24 pytania"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Barbara Piwnik 

Data emisji: 14.01.2020

Godzina emisji: 07.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba o "Marszu Tysiąca Tóg": wizerunkowa katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:26
- Na "Marszu Tysiąca Tóg" obecni byli prawnicy w togach i ludzie, celebryci, którzy z prawem mieli problemy. Od strony wizerunkowej to katastrofa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.   
rozwiń zwiń