X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister rozwoju: nie można dopuścić do anarchizacji systemu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 08:26
- Zmiany w sądownictwie są niezbędne. Chodzi o to, by nie dopuścić do anarchizacji systemu. Dojdzie do tego, gdy sędziowie zaczną kwestionować prawo innych sędziów do orzekania - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.  
Audio
  • Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur o reformie sądownictwa (24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Krzysztof Mazur
Krzysztof MazurFoto: PR24/AK

Kilka tysięcy osób protestowało w środę przed Sejmem przeciwko zmianom w sądownictwie. Wśród zgromadzonych byli m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i b. prezydent Bronisław Komorowski. Protest pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro ty" zorganizowało kilkanaście środowisk, m.in. Komitet Obrony Demokracji, stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorów "Lex Super Omnia", Obywatele RP i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Jak poinformowali organizatorzy, o godz. 18 w całej Polsce odbyło się prawie dwieście tego typu zgromadzeń.


1200_sąd_East_News.jpg
"Autorzy przygotowali już poprawki". Terlecki o projekcie PiS ws. sądów

Demonstracje zorganizowano w proteście wobec projektu nowelizacji przepisów dotyczących ustroju sądów, który posłowie PiS złożyli w Sejmie w zeszłym tygodniu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.

Reżim konstytucyjny

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z bardzo mocną polityczną retoryką, która jest podkręcana przez sędziów.  - Polityczny spór i wzywanie do bojkotu idzie nie tylko ze środowisk politycznych, ale też prawniczych. W tym też jest kłopot - zauważył Krzysztof Mazur. 

Podkreślił, że zmiany w sądownictwie są niezbędne.  - Chodzi o to, by nie dopuścić do anarchizacji systemu. Dojdzie do tego, gdy sędziowie zaczną kwestionować prawo innych sędziów do orzekania. Sprawa jest poważna.  Istotne jest, by zmiany przeprowadzić tak, by nie było żadnych wątpliwości, że są one zgodne z konstytucją i traktatami europejskimi. Na każdy sprzeciw trzeba patrzeć pod kątem merytorycznego uzasadnienia. Chciałabym, żeby Zjednoczona Prawica nie pozostawiła wątpliwości, że niezbędne zmiany są zgodne z reżimem konstytucyjnym  - tłumaczył. - 

Preambuła do ustawy 

Pierwsze czytanie projektu posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się w czwartek w Sejmie. Porozumienie, partia wchodząca w skład obozu Zjednoczonej Prawicy, zaproponuje wprowadzenie do ustawy preambuły.  - Pokazywałaby kontekst i wyjaśniałaby, że zmiany nie mają być rewolucją. Mają być na gruncie konstytucji i prawa europejskiego. Mają usprawnić i wyprzedzić ewentualny paraliż po końcu kadencji prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, wyjaśnić kwestie związane z nominacją sędziowską i ukrócić możliwość kwestionowania całego systemu prawnego przez sędziów, którzy podważają prawo innych do bycia sędzią. istotne zmiany mają  nie tyle złagodzić, co pozbawić wątpliwości, że akt prawny jest potrzebny - podsumował gość Polskiego Radia 24.     


Więcej w nagraniu. 

Audycja:"24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzi: Stanisław Janecki

Gość: Krzysztof Mazur 

Data emisji: 19.12.2019

Godzina emisji: 07.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biuro Analiz Sejmowch o projekcie PiS: może naruszyć niezależność sądów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 11:41
Proponowane przepisy dotyczące kwestii dyscyplinarnych rodzą poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów - to jedna z konkluzji opinii Biura Analiz Sejmowych do projektu PiS ws. ustroju sądów. 
rozwiń zwiń