X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

A. Macierewicz: publikacja raportu przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 08:00
Marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz powiedział, że przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej opublikowany zostanie raport z prac podkomisji smoleńskiej. - Myślę, że na początku przyszłego roku - dodał przewodniczący podkomisji.
Audio
  • 7.11.2019 Antoni Macierwicz: przywracamy historię Polski (Polskie Radio 24)
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24/Adam Koniecki

Antoni Macierewicz w Polskim Radio 24 wykluczył podjęcia się pracy w tworzonym rządzie. Wyjaśnił, że jego najważniejszym zadaniem życiowym jest wyjaśnienie sprawy smoleńskiej.

smolensk serwis.jpg
Katastrofa smoleńska - zobacz serwis specjalny

- Moim najważniejszym życiowym zadaniem jest dokończenie wyjaśniania sprawy dramatu smoleńskiego. Dopóki tego nie zrobię, nie jestem gotów na podejmowanie długofalowego zobowiązania administracyjnego. To zabiera tak dużo czasu, wymaga tak dużej koncentracji i intensyfikacji wysiłku, że nie mógłbym tych dwóch kwestii łączyć - powiedział.

Antoni Macierewicz zapowiedział, że raportu można oczekiwać przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej, być może na początku 2020 roku.

Marszałek senior

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu odbędzie się 12 listopada, marszałkiem seniorem Sejmu będzie były minister obrony narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz - potwierdziła Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200_Sobolewski_PR24.jpg
K. Sobolewski: wybór A. Macierewicza jest podsumowaniem jego zasług

Symboliczny wybór

– Przede wszystkim nie traktuję tego personalnie – powiedział Antoni Macierewicz na antenie Polskiego Radia 24. Podkreślił, że "pozycję marszałka seniora trzeba traktować symbolicznie", a w tym kontekście desygnowanie do tej roli jest "przypomnieniem prawdziwej historii Polski, o której często zapominano".

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Antoni Macierewicz. Co wiemy o marszałku seniorze Sejmu?

W opinii wiceprezesa PiS ten symboliczny wybór to "słuszne przywrócenie pamięci tych milionów, które walczyły o niepodległość" i których "w skromnym wymiarze" reprezentował obóz rządzący.

"Wzmocniony proces"

Antoni Macierewicz wskazał, że "od 2015 roku zdecydowanie przyspieszył proces" tworzenia Polski, do jakiej zmierzał on czy Kornel Morawiecki. – Zamiast budowy PRL bis mamy rzeczywiście program i realizację odbudowy polskiej niepodległości – zaznaczył gość PR24.

– Ten proces bardzo został wzmocniony ostatnimi wyborami do Sejmu. (...) Nigdy w tak zdecydowany sposób naród polski nie powierzył losów swojego państwa jednej opcji patriotycznej - tego nie było nawet w latach 20. XX wieku – powiedział.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
antoni macierewicz trojka 1200.jpg
Antoni Macierewicz: czeka nas ciężka i trudna kampania prezydencka

"Przywracamy historię"

Antoni Macierewicz mówił również o "marzeniach w środowisku postkomunistycznym", aby cofnąć zmiany wprowadzane przez obóz rządzący. W jego opinii "przejawem tego są próby zmiany nazw ulic z bohaterów polskiej niepodległości na hasła czy symbole postkomunistyczne".

>>>[JEDYNKA] Antoni Macierewicz marszałkiem seniorem Sejmu. Artur Soboń: jego droga życiowa była drogą walki o wolną Polskę

– To są rzeczy upokarzające dla tych, którzy to robią. Nie dla nas, bo my przecież tę historię Polski przywracamy. Mamy do czynienia z próbą cofnięcia. Ona będzie absolutnie nieskuteczna, bo proces odbudowy świadomości narodowej jest tak silny, że na pewno sobie z tym poradzimy – powiedział były minister obrony.

PAP Antoni Macierewicz 1200.jpg
A. Macierewicz: zrealizuję obowiązki marszałka seniora zgodnie z poczuciem odpowiedzialności

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiał Stanisław Janecki.

Polskie Radio 24/msze, IAR

-------------------------------------

Data emisji: 7.11.2019

Godzina emisji: 07.35

Czytaj także

Edyta Hołdyńska: wybór Antoniego Macierewicza na marszałka seniora dobry, ale zaskakujący

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 19:39
- Wybór Antoniego Macierewicza na marszałka seniora to decyzja dobra, acz zaskakująca - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Hołdyńska ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" była również Zuzanna Dąbrowska z portalu dorzeczy.pl.
rozwiń zwiń