X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Sellin: nazywanie Westerplatte Disneylandem jest niegodne

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:15
- To ma być Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Oczywiste jest, jaka będzie to opowieść, używanie sformułowań "Disneyland" jest obraźliwe dla naszych bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. Skomentował w ten sposób słowa prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, który stwierdził, że "rząd chce zrobić na Westerplatte Disneyland".
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowegoFoto: PR24/AK

Jarosław Sellin zaapelował, by nie używać więcej takich sformułowań. - Jak można mówić "Disneyland", gdy chcemy zbudować muzeum pola bitwy na Westerplatte, opowiedzieć o heroicznej siedmiodniowej walce, o bohaterach, przypomnieć ich z imienia i nazwiska, odtworzyć relikty, uporządkować teren, uczytelnić opowieść. To jest niegodne i obraźliwe dla bohaterów, którzy tam walczyli - powiedział wiceminister kultury.

Spór o Westerplatte

Zdaniem Jarosława Sellina opór władz Gdańska ws. muzeum Westerplatte jest niezrozumiały. - Miasto miało ćwierć wieku, szanse i okazję, aby zbudować godne muzeum. Nie zrobiono tego, zabrakło nawet pomysłu. Od razu powołaliśmy Muzeum Westerplatte i Wojny Obronnej 1939. Chcemy zbudować plenerowe, spacerowe muzeum - przypomniał Jarosław Sellin.


Czytaj także
spychalski 1200x660.jpg
Błażej Spychalski: na Westerplatte powinno być porządne muzeum

Podkreślił, że sprawa powinna łączyć, a nie dzielić. - Dopóki będą nas traktować jako "opresyjny reżim", współpraca, z ich punktu widzenia, wydaje się trudna. Jeśli jednak uznają, że jesteśmy rządem polskim, który ma demokratyczny mandat i prawo do prowadzenia polityki historycznej, to łatwiej byłoby się dogadać. Muszą jednak barierę niemożności w swoich głowach przekroczyć - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.   

Wiceminister kultury podkreślił, że aż prosi się, by Westerplatte stało się atrakcyjnym miejscem. -  Teren jest zaniedbany, wzbudza zażenowanie i zawstydzenie. Mimo to jest to drugie miejsce najchętniej odwiedzane w Gdańsku. Tymczasem władze miasta walczą z rządem, który chce tam zainwestować 150 mln zł. Każdy wójt, burmistrz i prezydent by się z tego ucieszył. Wydaje się, że w głowach funkcjonuje totalność opozycji - dodał.

Wolne Miasto Gdańsk

Jarosław Sellin zauważył, że należy zrezygnować z budowania sentymentalnego kultu wobec Wolnego Miasta Gdańska. - To był haniebny okres w historii Gdańska. To był błąd mocarstw po I wojnie światowej, prawdziwy bękart traktatu wersalskiego. To było agresywne, antypolskie i antyżydowskie państewko. Dlaczego budowane jest osiedle Wolne Miasto, przywracane są słupy graniczne i niemieckie napisy z tego okresu? To rzecz niebywała, mamy prawo się sprzeciwiać. Błędem jest tworzenie tego typu sentymentu - powiedział. Jego zdaniem kult ten opiera się również na fascynacji prozą Guentera Grassa.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Stanisław Janecki. 

Data emisji: 11.07

Godzina emisji: 7.36

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Sellin: udowadniamy, że można prowadzić ambitną politykę kulturalną, w tym historyczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 20:22
– Nasi poprzednicy, establishment III RP, wmawiali, że historią powinni zajmować się historycy, a nie państwo i instytucje państwowe. To błąd. Każde poważne państwo prowadzi politykę historyczną – powiedział Jarosław Sellin wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. – W ostatnich trzech latach zwiększyliśmy wydatki na polską kulturę o 1/5 – dodał.
rozwiń zwiń