X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej: doszło do eksplozji w centropłacie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 07:55
– W każdym postępowaniu dotyczącym tej skali dramatu, najważniejsze jest ustalenie przyczyn śmierci ofiar, w tym przypadku olbrzymiej części polskiej elity, z prezydentem Lechem Kaczyńskim i Ryszardem Kaczorowskim na czele – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej.
Audio
  • 01.04.18 Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej: doszło do eksplozji w centropłacie
Antoni Macierewicz
Antoni MacierewiczFoto: PR24 / Adam Koniecki

Jak podkreślał na naszej antenie były minister obrony narodowej, wyjaśnienie przyczyn śmierci najważniejszych osób w państwie to podstawa do czynienia innych ustaleń dotyczących katastrofy. – Przez lata byliśmy wodzeni za nos przez pewnych panów (…), a także media, które kazały nam ustalać sekundowe drobiazgi (…). To jest ważne, będziemy się tym zajmować. Ale nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze jest wskazanie, jak doszło do śmierci tych ludzi – wskazywał Antoni Macierewicz.

– Do śmierci osób lecących rządowym samolotem doszło na skutek eksplozji w centropłacie, na środku samolotu. Zaraz przed upadkiem na ziemię – mówił w Polskim Radiu 24 szef podkomisji smoleńskiej.

– Nawet, gdyby do całego wydarzenia doszło po oderwaniu, też przez eksplozję, wyłącznie lewego skrzydła, gdyby samolot upadł „do góry nogami”, większość pasażerów by przeżyła. Eksplozja w skrzydle nikogo nie zabiła, nie wystarczyłaby do doprowadzenia do śmierci tych ludzi. To była tylko część całej operacji (…) – wyjaśniał Antoni Macierewicz.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. We wtorek na Placu Piłsudskiego zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ofiary tragedii.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/PAP/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 10.04.18

Godzina emisji: 7.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON zarzuca Tuskowi zdradę dyplomatyczną. Jest zawiadomienie o przestępstwie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 15:08
Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. Informację tę potwierdził na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie i sędzia Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Walentynowicz: wolałbym, żeby to nie był zamach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 11:40
W poniedziałek odbędzie się konferencja powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący komisji dr Wacław Berczyński powiedział, że samolot z dużą pewnością rozpadł się w powietrzu. - Nie mamy żadnego wiarygodnego dokumentu dotyczącego wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wszystko co nie pasowało do narracji komisji Jerzego Millera, przyjętej jeszcze przed rozpoczęciem prac, było chowane – powiedział w audycji Punkt Widzenia Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katastrofa smoleńska to najbardziej dzielący problem w Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 12:23
7. rocznica tragedii smoleńskiej, raport podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zamach w Dortmundzie – to tematy tygodnia, które w Polskim Radiu 24 komentowali Wojciech Reszczyński (Polskie Radio), Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej), Adam Buła (Polska The Times).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Była szansa, że instytucje UE pomogą Polsce w prowadzeniu śledztwa smoleńskiego”

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 08:15
- Skoro Komisja Europejska tak się troszczy o kwestie praworządności w Polsce to dostała taśmę, z której wynika, że ta praworządność - przynajmniej w obszarze badania prawdy o Smoleńsku - była łamana – powiedział w audycji 24 Pytania europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do taśm ujawnionych przez telewizję Republika i unijnych debat poświęconych praworządności w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podkomisja smoleńska: wybuch przyczyną rozpadu skrzydła Tu-154 M

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 18:50
Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej. O raporcie mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: tragedia smoleńska wiąże się ściśle z tragedią Katynia

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 13:30
Ten pomnik jest pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią - z tragedią Katynia - powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Memento Smoleńsk w Budapeszcie prezes PiS Jarosław Kaczyński. W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban i szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stało w Smoleńsku? "Mieliśmy do czynienia z wojną dezinformacyjną ze strony Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 16:45
Wiceszef podkomisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, prof. Wiesław Binienda powiedział, że w raporcie technicznym o katastrofie znajdą się stwierdzenia, iż przyczyną tragedii była „seria wybuchów w lewym skrzydle”. Z okazji zbliżającej się 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej miał zostać opublikowany całościowy raport z prac podkomisji smoleńskiej. Przedstawiony zostanie raport techniczny. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Wojciech Mucha (Gazety Polskiej Codziennie).
rozwiń zwiń