Izabela Leszczyna: kolejne pokolenia zapłacą wysokie podatki, by utrzymać system emerytalny

2016-11-17, 09:15

Izabela Leszczyna: kolejne pokolenia zapłacą wysokie podatki, by utrzymać system emerytalny
Izabela Leszczyna. Foto: PR24/PJ

– Prawo i Sprawiedliwość wypycha osoby starsze z rynku pracy – mówiła w Rozmowie Poranka Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej. – Rządzący starają się uszczęśliwić Polaków na siłę – dodawała była wiceminister finansów w Polskim Radiu 24.

Posłuchaj

17.11.16 Izabela Leszczyna (PO) o obniżeniu wieku emerytalnego
+
Dodaj do playlisty

Sejm zdecydował o obniżeniu wieku emerytalnego. Od października przyszłego roku kobiety znów będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Jak oceniała na naszej antenie Izabela Leszczyna, zmiany w systemie emerytalnym będą dużym obciążeniem dla budżetu państwa i samych obywateli.

– Mądry rząd różni się od populistów tym, że wprowadza zasady, co do których jest przekonany. Musi patrzeć perspektywicznie, a nie tylko w kategoriach kolejnych wyborów parlamentarnych. Polska nie kończy się na obecnym pokoleniu emerytów. Mamy ich dzieci, wnuki. Kolejne pokolenia będą musiały płacić bardzo wysokie podatki, by utrzymać system emerytalny – przewidywała w Polskim Radiu 24 posłanka PO.

Zdaniem Izabeli Leszczyny, obniżenie wieku emerytalnego przyczyni się do odpływu seniorów z rynku pracy. W opinii byłej wiceminister finansów wybór, który daje PiS – wcześniejsza emerytura i niższe świadczenie lub późniejsza rezygnacja z pracy i wyższa emerytura – jest iluzoryczny.

– Badania pokazują, że rzeczywisty wiek przejścia na emeryturę jest trochę niższy niż formalny. Niektórzy ludzie chorują, przechodzą wcześniej na renty. Rynek działa w taki sposób, że jeżeli tylko może wypchnąć osobę straszą z rynku pracy, po prostu to robi. Pracodawca zawsze będzie wolał młodszego pracownika – wyjaśniała gość Rozmowy Poranka

Sondaż Polskiego Radia 24

Z badania TNS Polska, zrealizowanego na zlecenie Polskiego Radia 24, wynika, że prawie połowa Polaków nie będzie chciała przejść na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni). 42 procent pytanych zadeklarowało, że w przypadku obniżenia wieku emerytalnego, po osiągnięciu wieku emerytalnego, zamierza nadal pracować, by osiągnąć wyższą emeryturę. Co trzeci Polak nie chce pracować dłużej. 25 procent respondentów odpowiedziało „trudno powiedzieć”. 

– Pytanie, po co rząd próbuje uszczęśliwiać Polaków na siłę i wypycha ich z rynku pracy – komentowała w Polskim Radiu 24 Izabela Leszczyna.

W Rozmowie Poranka również o przejściu dotychczasowego posła PO Marka Sowy do Nowoczesnej, a także o gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/mp

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie rozmowy

_________________

Data emisji: 17.11.16

Godzina emisji: 7.35

 

 

 

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej