X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Agaton Koziński: Sławomir Neumann to efekt uboczny demobilizującej kampanii opozycji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 19:41
- Najważniejszym elementem ustawiającym ostatni tydzień kampanii wyborczej jest to, że jak do tej pory cała opozycja nie ma pomysłu, hasła wywoławczego i czegoś elektryzującego na tę kampanię - powiedział w Polskim Radiu 24 Agaton Koziński z "Polska The Times". Gościem audycji była także Anna Sarzyńska z TVP. 
Audio
  • 06.10.2019 Anna Sarzyńska i Agaton Koźmiński komentują bieżące wydarzenia polityczne
Lider PO Grzegorz Schetyna
Lider PO Grzegorz SchetynaFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

- W wyborach samorządowych elektryzującym tematem ze strony opozycji był polexit, w wyborach europejskich elektryzujące były kwestie światopoglądowe: LGBT i pedofilia w Kościele. Nie chce mi się wierzyć, że opozycja niczego nie przygotowała na te wybory. Uważam, że specjalnie nic nie zostało przygotowane, aby nie wchodzić w bójkę z PiS, aby na nic się nie nadziać - twierdzi dziennikarz "Polska The Times". 

Zmobilizować elektorat

- Efektem ubocznym demobilizującej kampanii opozycji jest Sławomir Neumann, a tymczasem PO nie ma w swoich szeregach zadaniowca i nie ma swojego tematu. Liczyli oni na to, że zniwelują swoją konwencją efekt Neumanna, ale ta konwencja poszła im w pięty - dodał.

Grzegorz Schetyna 1200 PAP.jpg
Miłosz Lodowski: jakikolwiek ruch ze strony opozycji wygląda nieautentycznie

Anna Sarzyńska podkreśliła, że mobilizacja elektoratu jest wymagającym zadaniem. - Można było odnieść wrażenie, że przewaga sondażowa Prawa i Sprawiedliwości była tak duża, że mogła zniechęcić do głosowania na nich niektórych wyborców, którzy PiS popierają, ale nie podobają im się tam pewne sprawy. Ta postawa jest dla tej partii dość groźna i w tej chwili PiS robi wszystko, by przekonać swoich wyborców, że zwycięstwo nie jest jeszcze wyłożone na talerzu. Platforma Obywatelska też musi mobilizować elektorat, bo raczej nikt nie wierzy tam w zwycięstwo - podkreśliła.

- Przy mobilizowaniu elektoratu ważne jest jednak to, aby mobilizować swój elektorat. Zbyt mocne atakowanie elektoratu przeciwnika może sprawić efekt odwrotny do zamierzonego. To zadanie zarówno dla PiS jak i dla opozycji. Być może opozycja liczyła, że nazwisko Lecha Wałęsy na konwencji zadziała samo. Zaproszenie go było jednak absolutnie nietrafione. Ktoś zagrał va banque i ma czego nie chciał - zwróciła uwagę.

Bez wiz do USA

Goście audycji poruszyli także wątek zniesienia wiz do USA dla Polski po wielu latach starań. - Nie jest to wydarzenie, które przeważy szalę tej kampanii, ale stawia "kropkę nad i", że relacje polsko-amerykańskie procentują. Postawienie na Donalda Trumpa może być odbierane, że coś z tego wynika dla przeciętnego obywatela. To nie są personalne decyzje, ale wynika to z procesu, jednak wejście do programu bezwizowego było zapowiadane przez choćby ambasador USA w Polsce. Nie będzie z tego wielkich profitów politycznych dla PiS, ale to potwierdzenie dobrego kierunku w polityce zagranicznej - zaznaczyła Anna Sarzyńska.

Wizy.jpg
Bez wiz do USA. Co zmienia włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

- Z całą pewnością buduje to wiarygodność PiS, bo powiedzieli, że to załatwią i to załatwili. Jest to szalenie ważna kwestia w polityce międzynarodowej. Polska dyplomacja jeszcze od czasów SLD walczyła o zniesienie wiz. Ten temat blokował inne kwestie w relacjach polsko-amerykańskich, a teraz został wreszcie odblokowany i można tu wpuścić inny, ważniejszy temat - uzupełnił Agaton Koziński.

"Największy problem PiS" 

Anna Sarzyńska i Agaton Koziński wypowiedzieli się również w temacie Janusza Wojciechowskiego, kandydata na komisarza rolnictwa w Komisji Europejskiej, którego czeka niebawem kolejne przesłuchanie w Parlamencie Europejskim. - Jestem zaskoczona, że tak kiepsko poszło Januszowi Wojciechowskiemu w PE za pierwszym razem. To nie jest zły kandydat, ale być może się źle przygotował. Mogło tam wydarzyć się coś nieprzewidzianego. Jest to polityk obyty w strukturach UE. Nie widzę lepszego kandydata w tym momencie - przyznała dziennikarka TVP.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prezes PiS: liczę na to, że J. Wojciechowski będzie komisarzem UE

Agaton Koziński twierdzi, że PiS musi rozwiązać tę kwestię jak najszybciej. - To największy problem PiS w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej i PiS zrobi wszystko, by zamknąć ten temat przed wyborami, by udowodnić po raz kolejny swoją wiarygodność - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/pkr

***

Data emisji: 06.10.2019

Godzina emisji: 18:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: opozycja gorączkowo szuka haków na partię rządzącą

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 10:55
- Partie powinny się ścierać w debacie na argumenty, z tego mogłyby być konkretne korzyści dla obywateli. Tutaj mamy do czynienia z wyścigiem na haki na oponentów politycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Makowski: debaty potrafią zmieniać wyniki wyborów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 12:35
- Debata wyborcza to sprawdzian instytucji demokratycznej, wystawienie się polityków na ostrzał pytań i konfrontację, na to co jest dla nich trudne i nad czym nie mają kontroli - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marcin Makowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: konieczna jest mobilizacja naszych wyborców

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 09:00
- Kilka lat temu dobrymi sondażami "uśpił się" Bronisław Komorowski. Niektóre z nich dawały mu nawet ponad 70-procentowe poparcie. Potem przegrał wybory. Nie można się w żadnym wypadku kierować sondażami. Dziś liczy się każdy głos - powiedział w Polskim Radiu 24 wicepremier Jacek Sasin.
rozwiń zwiń