X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

80. rocznica wybuchu II WŚ. "Przemówienie A. Dudy jednym z najlepszych w jego karierze"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 19:40
- Dzisiejsze wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy było jednym z lepszych od czasów objęcia przez niego stanowiska głowy państwa - ocenił Łukasz Warzecha. Największe emocje wśród opinii publicznej wzbudziły słowa potępiające imperialistyczne zapędy Rosji.
Audio
  • 01.09.2019 "Wróżenie z faktów". 80. rocznica wybuchu II WŚ (PR24)
Warszawa, 01.09.2019. Uroczystości na Placu Piłsudskiego. Przemawia prezydent RP Andrzej Duda.
Warszawa, 01.09.2019. Uroczystości na Placu Piłsudskiego. Przemawia prezydent RP Andrzej Duda.Foto: PAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda przemówienie PAP-1200.jpg
Niemieckie media: Andrzej Duda ostrzegał przed rosyjskim imperializmem

- W 80 lat po wybuchu II wojny światowej prezydent Polski apelował o zdecydowane występowanie przeciw aktom wojskowej agresji i w nawiązaniu do Rosji ostrzegał przed istniejącymi także dziś "tendencjami imperialistycznymi" w Europie - relacjonują z Warszawy niemieckie media.

Polski prezydent upominał, że odwracanie oczu nie pomaga utrzymać pokoju, lecz tylko wzmacnia agresorów i toruje drogę do kolejnych aktów agresji. Wśród głównych wątków prezydenckiego wystąpienia wskazuje się na odnotowany przez Andrzeja Dudę powrót "tendencji imperialistycznych" w Europie oraz fakt, że było to odniesienie do Rosji.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II WŚ komentowali w PR24 Bartłomiej Radziejewski i Tomasz Wróblewski pod przewodnictwem Łukasza Warzechy. - Rosja jest naszym największym kłopotem i państwem, które w naszej okolicy najbardziej testuje porządek i ład, który zapanował po '89 roku - wskazywał Radziejewski.

1200_Stein_PAP.jpg
Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

"Zmienia się znaczenie Niemiec na arenie międzynarodowej"

Publisyści odnieśli się także do wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Niemiecki przywódca w przemówieniu w Warszawie prosił Polaków o wybaczenie "historycznej winy" swego kraju za wojnę, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi, i nazwał ją wprost "niemiecką zbrodnią". - Po dzisiejszej wypowiedzi prezydenta Niemiec widać, że następują korzystne dla nas przesunięcia w sposobie myślenia i mówienia na temat II WŚ - mówił Bartłomiej Radziejewski.


1200_Duda_PAPP.jpg
Prezydent: może nie byłoby wojny, gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi

- Zmienia się porządek geopolityczny i może zmienić się rola Niemiec na świecie i w Europie. Niemcy muszą raz na zawsze wyjaśnić i zamknąć wszelkie konflikty, aby przejść do nowej "epoki" - dodał Tomasz Wróblewski.

Bartłomiej Radziejewski zwrócił uwagę na to, że rząd wkłada dużo energii w to, "aby zmienić postrzeganie czasu II WŚ na Zachodzie". - Dzisiaj widać, że to się poniekąd udaje - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: "Wróżenie z faktów"

Prowadzący: Łukasz Warzecha

Goście: Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja), Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 01.09.2019

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Polska była ofiarą II wojny światowej. Polscy bohaterowie stawiali czoła niemieckiej nawale

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 07:41
- Oczy całego świata są skierowane na Polskę, a to szansa na odkłamywanie tych nieprawdziwych tez. To Polska była ofiarą II wojny światowej. Polscy bohaterowie stawiali czoła niemieckiej, a potem sowieckiej nawale – mówił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: może nie byłoby wojny, gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 13:03
– Może nie byłoby w ogóle wojny 1939 r., gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi. (...) Zostawiono nam obozy zagłady, można powiedzieć, że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 13:37
– Jestem tu w pokorze i z wdzięcznością. Przed 80 laty moja ojczyzna napadła na swoich sąsiadów, Polskę. Moi rodacy dokonali wojny, która pochłonęła ponad 50 mln ludzi. Ta wojna była niemiecką zbrodnią – powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr K. Nawrocki: jesteśmy narodem gotowym do walki o najwyższe wartości i największych poświęceń

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 17:30
- Generał Stanisław Maczek pięknie powiedział w jednym ze swoich wspomnień, że »Polak walczy o wolność dla wszystkich narodów, ale umiera tylko dla Polski« - mówił w PR24 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Mamy swój genotyp wolności i archetyp polskich postaw - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: wydarzenia sprzed 80 lat lekcją, że na agresję należy stanowczo reagować

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 18:59
- Wydarzenia sprzed 80 lat to wielka lekcja historii, że w obliczu jawnej agresji czy zagrożenia, należy reagować z całą stanowczością, a solidarność wobec wrogiego ataku jest podstawą sąsiedzkiego i globalnego bezpieczeństwa - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń