more_horiz

Rząd znalazł rozwiązania, aby uniknąć podwyżek cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 20:20
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że rząd znalazł rozwiązania, które umożliwią uniknięcie podwyżek cen prądu dla odbiorców. To obniżka akcyzy na energię z 20 do 5 złotych oraz obniżenie tak zwanej opłaty przejściowej o 95 procent. O sprawie mówili goście Polskiego Radia 24 Karol Gac, doRzeczy i Mariusz Gierej, mpolska24.pl  
Audio
  • 23.12.18 Rząd znalazł rozwiązania, aby uniknąć podwyżek cen prądu
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Według nowelizowanych przepisów stawka akcyzy na energię elektryczną wyniesie 5 złotych za megawatogodzinę. Przepisy zmieniają także opłatę przejściową. Chodzi konkretnie o ustawę o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej.

- Dopiero w styczniu zobaczymy, jak to wszystko się ułoży. Nasuwa się pytanie, czy nie jest to tylko sztuczne obniżenie cen prądu tylko na rok wyborczy. Myślę, że jesteśmy zgodni z tym, że władza z punktu widzenia politycznego, nie może sobie pozwolić na podwyżkę w takim momencie. Wyborcy nie będą się zastanawiać, z czego wynika podwyżka, tylko wystawią rządzącym odpowiednią ocenę - powiedział Karol Gac. 

- Cała ta telenowela przypomina mi telenowelę z ustawą o IPN. Rząd Prawa i Sprawiedliwości działa w myśl stwierdzenia: zrobimy to, co będziemy uważać za stosowne. I tak, po dużym mancie PR-owym rząd znów się wycofuje. To, co zrobiono w tej chwili w polskiej energetyce, bije w firmy z tej branży po kieszeni - komentował Mariusz Gierej.

Więcej w całej audycji. 

Wróżenie z faktów prowadził Łukasz Warzecha.

PR24/PAP

_______________________

Data emisji: 23.12.18

Godzina emisji: 18:05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak