more_horiz

Brexit. Czy brytyjscy posłowie zatwierdzą umowę?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 19:09
Podczas niedzielnego szczytu UE zaakceptowano umowę brexitową. Wkrótce o jej przyjęciu lub odrzuceniu zadecyduje brytyjska Izba Gmin. Tę kwestię w Polskim Radiu 24 komentowali niezależny publicysta Maciej Chudkiewicz i Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
Audio
  • 25.11.18 Wróżenie z faktów: Maciej Chudkiewicz i Bogumił Łoziński
Kolejne głosowanie w Izbie Gmin ma się odbyć we wtorek
Kolejne głosowanie w Izbie Gmin ma się odbyć we wtorek Foto: shutterstock.com

W Brukseli w niedzielę odbył się unijny szczyt, na którym przywódcy 27 krajów zatwierdzili umowę brexitową określającą warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Teraz dokument ma być "przegłosowany" przez Parlament Europejski. W Wielkiej Brytanii natomiast odbędzie się głosowanie w tej sprawie w Izbie Gmin. W brytyjskim parlamencie jest frakcja, która chciałaby wyjść z UE bez żadnego porozumienia.

- Sami Brytyjczycy zdali sobie sprawę, że zatrzymanie Brexitu jest już niemożliwe. Wydaje mi się, że sprawa zostanie zakończona w "miękki" sposób i Izba Gmin zaakceptuje umowę brexitową przyjętą wcześniej przez 27 państw UE – powiedział Maciej Chudkiewicz.

- Brexit będzie miał negatywny wpływ na pozycję Polski w Unii Europejskiej. Układ sił zmienia się na naszą niekorzyść, bo według Wielkiej Brytanii Unia Europejska to oddzielne państwa, mające zdolność samostanowienia w wielu dziedzinach. Tracimy wsparcie dla tej wizji – skomentował Bogumił Łoziński.

Więcej tematów w całej audycji.

Audycję "Wróżenie z faktów" prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------

Data emisji: 25.11.2018

Godzina emisji: 18.06

Zobacz więcej na temat: Brexit Wielka Brytania
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit to duże wyzwanie dla polskich firm. Będą się musiały "dopasować" do nowych warunków

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 16:01
Wyjście z Unii Wielkiej Brytanii – trzeciego partnera handlowego Polski w UE, oznacza dla polskiej gospodarki, a szczególnie firm, duże wyzwanie. Co prawda, jak zapewnia premier Mateusz Morawiecki, umowa brexitowa uwzględnia interesy Polski, ale według ekspertów, dla polskich firm związanych gospodarczo z brytyjskim rynkiem, Brexit będzie niejednokrotnie "nowym otwarciem".
rozwiń zwiń