more_horiz

Czy Donald Tusk wróci do polskiej polityki?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 19:37
Były premier w ramach Igrzysk Wolności wygłosił wykład pod tytułem "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje". Odniósł się w nim też do sytuacji w Polsce. Czy były premier wróci do krajowej polityki? Mówili o tym w Polskim Radiu 24 dyskutowali Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny) i Andrzej Godlewski (Dziennik Gazeta Prawna).
Audio
  • 11.11.18 Wróżenie z faktów: Jakub Jałowiczor i Andrzej Godlewski
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas wykładu 11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje w ramach Igrzysk Wolności, 10 bm. w Łodzi
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podczas wykładu "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje" w ramach Igrzysk Wolności, 10 bm. w Łodzi Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Donald Tusk apelował, by bronić wolności i praw Polaków oraz aby bronić wolności i polskiej niepodległości.  "Jeśli Józef Piłsudski i Lech Wałęsa mogli pokonać bolszewików, a obaj mieli o wiele trudniejszą sytuację niż jest dzisiaj, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików" - mówił były premier do uczestników Igrzysk Wolności.

Zdaniem Andrzeja Godlewskiego powrotowi Donalda Tuska do krajowej polityki sprzyja kalendarz. - Jego kadencja jako przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się w grudniu przyszłego roku. Ma jeszcze sporo czasu. Wcześniej odbędą się wybory europejskie, w których Donald Tusk stanie po jednej ze stron. Były premier na pewno byłby dużym atutem opozycji, która na razie może mobilizować wyborców głównie sprzeciwem wobec tego, co robi partia rządząca. Jeszcze brakuje jej tego, żeby swoimi liderami wzbudzić takie emocje, żeby wygrywać wybory – powiedział publicysta. 

- Dla opozycji musiałby to być taki układ, że obaj panowie: Schetyna i Tusk podają sobie rękę, ale w drugiej trzymają jakiś "sprzęt", tak na wszelki wypadek - bo kiedyś Tusk w upokarzający sposób "utrącił" Schetynę. Ten ostatni później pozbywał się ludzi Tuska, więc taki powrót oznaczałby poważne organizacyjne kłopoty w partii. Przesłuchanie Tuska przed komisją ds. Amber Gold pokazało, że sobie poradził. To może zachęcić byłego premiera, żeby powalczyć w Polsce. Tusk byłby najmocniejszy spośród kandydatów na prezydenta w 2020 roku – skomentował Jakub Jałowiczor.

Więcej w całej audycji.

Audycję "Wróżenie z faktów" prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/bartos

-----------------------

Data emisji: 11.11.2018

Godzina emisji 18.06

Zobacz więcej na temat: Donald Tusk POLSKA polityka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komentator: Donald Tusk nadal jest zawodnikiem wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 15:06
- Nie należy się zastanawiać nad tym, czy Donald Tusk wróci do polskiej polityki, a nad tym, kiedy to nastąpi - powiedział w Polskim Radiu 24 Dominik Mazur z Fundacji Republikańskiej. 
rozwiń zwiń