X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak literatura przedstawia motyw tanga

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 14:21
Jak przełożyć na język powieści smutek i gwałtowność rytmu, który zrodził się ponad 100 lat temu w spelunkach Buenos Aires? O powieściach, w których tango gra znaczącą rolę, opowiedzieli w Polskim Radiu 24 Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak, nauczyciele tego znanego na całym świecie tańca.
Audio
  • 6.02.17 Jan Woźniak: "Trudno ująć w książce historie tanga, ale można dzięki temu wejść w jego świat".
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: flickr.com/calilsouza

Tango to motyw, który powtarza się wielu publikacjach książkowych. Przykładem może być: ”Bogowie tanga” Caroliny de Robertis czy "Mężczyzna, który tańczył tango" Artura Perez-Reverte. To tytuły książek, których kolejne akapity niemal wybijają rytm 2/4, czyli wolny, wolny, szybki, szybki, wolny, szybki, szybki, wolny.

Jak podkreśliła Paulina Policzkiewicz-Woźniak, jeśli chodzi o pierwszy tytuł, to pomijając warstwę poetycką, w książce zawarta jest istotna część historii tego tańca.

- Tango w pierwotnej wersji było prostym tańcem. Jego szokująca nowość polegała na bliskości partnerów, która w tamtych czasach była kojarzona z lubieżnością i domami publicznymi – powiedział Jan Woźniak. – Tu chodziło jednak o coś więcej. To objęcie partnerów jest domknięciem wspólnej harmonii, która powstaje dzięki słuchaniu muzyki – dodał tancerz. Można to zrozumieć czytając tę książkę.

W drugiej części audycji, z okazji 30. rocznicy śmierci Papuszy, znalazły się najsłynniejsze wiersze cygańskiej poetki znalezione w archiwum Polskiego Radia.

W cyklu o historii mody wraz z dr Moniką Małkowską, Magda Mikołajczuk opowiedziała o kapeluszach, muszkach i innych elementach garderoby, które kobiety podkradły mężczyznom.

Gospodarzem audycji był Magda Mikołajczuk.

Polskie Radio 24/kawa

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 5.02.17

Godzina emisji: 22.15