Liliana Komorowska wyreżyserowała film o zbrodni NKWD

2017-08-03, 22:15

Liliana Komorowska wyreżyserowała film o zbrodni NKWD
Liliana Komorowska. Foto: fot. TB/PR24

Liliana Komorowska to polska aktorka, absolwentka warszawskiej PWST, która od ponad trzydziestu lat mieszka w Ameryce Północnej - najpierw w USA, a od dwudziestu w Kanadzie - gdzie z powodzeniem realizuje swoje plany życiowe i artystyczne. Liliana Komorowska ostatnio współtworzyła krótkometrażowy film „Ojcu”, opowiadający o mordzie w Winnicy i nakręcony na podstawie poematu Aliny Bandrowskiej o tym samym tytule. Artystka była gościem audycji Trendy Kultury.

Posłuchaj

03.08.17 Liliana Komorowska wyreżyserowała film o zbrodni NKWD
+
Dodaj do playlisty

Film „Ojcu” będzie dołączony do nr  7-8/2017 Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej. Obraz powstał w założonej przez Komorowską wytwórni QueenArt Films. Nad produkcją i reżyserią obrazu „Ojcu” polska artystka pracowała wraz z Dianą Skayą. Jak wskazywała Komorowska, do powstania filmu zainspirowała ją Skaya, która przyszła do niej z tematem na film.

- Siostrzenica Aliny Bandrowskiej (Diana Skaya) przyszła do mnie z tematem, ponieważ chciała zrobić film, a nie wiedziała jak się do tego zabrać. Opowiedziała mi historię kresowianina Adama Bandrowskiego, widzianą oczyma jego trzyletniej córki. Zakochałam się w poemacie napisanym przez Alinę Bandrowską. Zawarła w nim tak niesamowitą dozę smutku i bólu, że nie ma pochówku po ojcu, który został w nocy wyrwany z domu przez NKWD w 1937 roku – powiedziała wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24

Mord w Winnicy na Ukrainie był masową zbrodnia przeprowadzoną przez NKWD w ramach tzw. wielkiego terroru w latach 1937-38. Liliana Komorowska podkreślała, że w czasie czystki zginęło 100 tysięcy Polaków. – Jest cała masa Polaków na Ukrainie, którzy nie mają grobów swoich rodzin. To była czystka etniczna. Tą tragedią obarczone są późniejsze pokolenia, to było preludium do Katynia. „Ojcu” to hołd złożony ofiarom mordu, nie możemy zapominać takich zbrodni – mówiła artystka.

Komorowska karierę rozpoczęła w warszawskim Teatrze Dramatycznym, u boku takich sław polskich scen jak Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Fronczewski, Marek Kondrat i Janusz Gajos. Przed wyjazdem z Polski zagrała wiele znaczących ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych, m.in. w „Czarownicach z Salem”.

Popularność w USA zdobyła grając w serialu „Another World”. Grała w wielu filmach, m.in. z takimi aktorami jak u Donald Sutherlanda, Aidan Quinn i Wesley Snipes. Ostatnio gra w języku francuskim w teatrze, telewizji i w filmach fabularnych, m.in. w kinowej adaptacji „Romeo i Juliette”, gdzie zagrała matkę Julii, u boku zmarłej niedawno wybitnej aktorki Jeanne Moreau.

W Kanadzie założyła firmę QueenArt Films, której pierwszą produkcją był film dokumentalny o losach polskiej arystokracji na emigracji w „Kanadzie Raj utracony, raj odzyskany” (2011). Drugim, jest debiut reżyserski Liliany – pełnometrażowy, dokumentalny film "Piękne i bestia" (Beauty and The Breast), który opowiada o kobietach walczących z rakiem piersi. Film otrzymał nagrodę publiczności na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu (2012).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/kk

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 02.08.2017

Godzina emisji: 22:11


Polecane

Wróć do strony głównej