X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polskie adaptacje filmowe literatury. Janusz Zaorski: trzeba znaleźć istotę prozy

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 13:36
Na polskim rynku wydawniczym obecnych jest wiele interesujących tekstów. Ich autorami są zdolni pisarze, a obok nich żyją i tworzą swoje filmy utalentowani reżyserzy. Efektem ich współpracy mogłyby być ważne adaptacje filmowe, ale bolączką polskiego kina jest jednak słaby scenariusz. Gościem audycji Trendy Kultury był reżyser reżyser Janusz Zaorski.
Audio
Reżyser Janusz Zaorski
Reżyser Janusz Zaorski Foto: EASTNEWS/Tomasz Urbanek

Gość wskazywał, że w budżecie filmu fabularnego powstającego w Polsce zaledwie pół promila to koszt wydawany na prace literackie. W krajach, gdzie robi się kilkaset filmów rocznie, np. USA przeznaczanych jest na to kilka procent budżetu. – W dużych studiach filmowych ktoś wpada na pomysł, że robimy western. Studio zamawia 10 scenariuszy u 10 scenarzystów. Jedenasty czyta je wszystkie i najlepsze wątki umieszcza w jednym. Jeśli film odniesie sukces, realizowane są pozostałe scenariusze – wyjaśniał.

Reżyser wspominał pracę nad filmem "Awans". – Przeczytałem książkę, później scenariusz, wiedziałem, które wątki autor pominął, poszedłem też na spektakl. To mi dało do myślenia, jak pracuje wyobraźnia na scenie, jak jest nieograniczona, gdy powstaje książka, a jak my musimy operować tym wszystkim, co jest wymagane w scenariuszu, żeby widz nie wyszedł po 10 minutach seansu – podkreślił. Gość zaznaczył, że na własnych błędach uczył się, co w adaptacji filmowej jest w porządku, a co nie. – Nie chodzi o to, by kartka po kartce przenosić wszystko na ekran, trzeba znaleźć istotę prozy. To jest najtrudniejsze, co jest charakterystyczne dla tego autora, jak jego myśl oddać. Widziałem bardzo poprawne adaptacje, które w zasadzie były brykiem z powieści, nic nie zostało wyrzucone. W filmie trzeba na coś postawić – przekonywał.

Janusz Zaorski odniósł się także do współpracy między pisarzami a reżyserami. Zwrócił uwagę, że w wielu wydawnictwach nie myśli się o tym, co dalej, ale skupia tylko na książce. – Obrót książki jest też medialny i to nie tylko w sensie reklamowych. Tekst można przerobić na film, sztukę, słuchowisko. Trzeba uprzytomnić autorom, że jest wiele źródeł w filmie, trzeba tylko podać adresy – ocenił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/ip

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 22:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz chętniej oglądamy polskie filmy. "Pitbull” hitem roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 12:27
W minionym roku polskie kina sprzedały 50 mln biletów. Fenomenem okazała się seria "Pitbull” Patryka Vegi, którą obejrzały 4 mln widzów. – To najlepszy wynik polskiego filmu od ponad 30 lat – mówiła w Rozmowie Kulturalnej Małgorzata Borychowska z Kina Świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz i jego życiowe misje

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 20:52
Aktor filmowy i teatralny, odtwórca licznych, często wybitnych kreacji. Jednak Olgierd Łukaszewicz w świadomości wielu miłośników filmu i tak na zawsze pozostanie Albercikiem z "Seksmisji". W tym roku aktor obchodził 70. urodziny. Tomaszowi Miłkowskiemu opowiedział o swoich życiowych wyborach, a także artystycznym dorobku. Efektem rozmowy jest książka "Seksmisja i inne moje misje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sylwester Chęciński laureatem Orła 2017 za osiągnięcia życia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 19:36
Nazwisko pierwszego laureata dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej ogłoszono podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych 2017. Tegorocznym laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Sylwester Chęciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski film w kinie za 10 złotych w ramach „Kultury dostępnej”

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 09:34
„Kultura dostępna” to strona internetowa, na której można znaleźć wydarzenia kulturalne, które są albo za darmo, albo cena biletu nie przekracza 20 złotych. We współpracy z siecią kin Helios powstał projekt „Kultura dostępna w kinach”, gdzie w każdy czwartek o 18 można zobaczyć polski film za 10 złotych. O „Kulturze dostępnej” mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna Sylwia Burska z Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń