Podsumowanie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

2017-06-08, 19:40

Podsumowanie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Identyfikacja wizualna festiwalu . Foto: www.facebook.com/krakowfilmfest

Najlepsze polskie i zagraniczne filmy - nagrodzone, ale i te pominięte przez jurorów 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, na którym prezentowano filmy dokumentalne, animacje oraz krótkometrażowe fabuły. W audycji Trendy Kultury Joanna Sławińska przedstawiła podsumowanie festiwalu, a także rozmawiała z wieloma twórcami, jurorami i bohaterami filmów.

Posłuchaj

07.06.2017 Podsumowanie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
+
Dodaj do playlisty

W programie festiwalu było ponad 250 filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. Nagrody przyznano w czterech konkursach – trzech międzynarodowych i jednym filmów polskich. Dominowały obrazy twórców młodych i średniego pokolenia, a autorzy kierowali swoje kamery głównie na rodziny.

Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych wygrał film „Dum spiro spero” (łac. dopóki oddycham, mam nadzieję) chorwackiego reżysera Pero Kvesicia. Jak podkreślał przewodniczący jury dokumentalista Paweł Łoziński, obraz w formie wideoblogu zachwycił jurorów i jednomyślnie przyznano Złoty Róg Chorwatowi. – Kvesić cierpi na nieuleczalną chorobę płuc i z niezwykła odwagą zrobił film o swoim odchodzeniu. Sportretował swój świat, tak jakby chciał się z nim pożegnać i spisać testament – mówił.

Z kolei konkurs filmów polskich wygrał „Najbrzydszy samochód świata” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka. Reżyser otrzymał Złotego Lajkonika za ukazanie wzruszających relacji między synem i matką. Jak podkreślał reżyser, Walburg to tylko punkt wyjścia do opowieści o bohaterach. – Bogdan Różycki i Kazimiera Różycka to matka z synem, znani dobrze uczestnikom zlotów aut klasycznych w Polsce. Obserwujemy ich w czasie podróży do Niemiec, gdzie pani Kazimiera była zabrana w 1943 roku do pracy przymusowej w okolicy Magdeburga – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W konkursie filmów polskich w kategorii najlepszego dokumentu wygrał Grzegorz Brzozowski z filmem „Obcy na mojej kanapie” o relacjach powstałych dzięki portalowi couchsurfingowemu (tzw. sieci internetowej gościnności). W opinii reżysera te relacje są bardzo intensywne. – Wydaje mi się, że w tym portalu chodzi o wymianę wzajemnej uwagi, czegoś deficytowego z naszych czasach. Te relacje mają różnych charakter, często nawiązują się między ludźmi, którzy w innych okolicznościach nigdy nie spotkaliby się – stwierdził twórca.

W programie także krótkie rozmowy Joanny Sławińskiej z twórcami i bohaterami filmw: Bogdanem Różyckim, Jakubem Radejem, Aleksandrem Pietrzakiem, a także Katarzyną Ślesicką z programu Doc Lab Poland

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Joanna Sławińska.

Polskie Radio 24/kk

Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________ 

Data emisji: 07.06.2017

Godzina emisji: 22:11


Polecane

Wróć do strony głównej