X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jadwiga Rogoża: Putin nie będzie rządził z tylnego siedzenia, to zbyt ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:20
- Stanowisko Władimira Putina, czy funkcja niepoparta silnymi uprawnieniami, to jest ryzyko, że inny polityk, czy inny ośrodek władzy, który będzie miał mocniejsze uprawnienia konstytucyjne, będzie mógł przejąć realną władzę - mówiła w Polskim Radiu 24 Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Jadwiga Rogoża o planach zmiany konstytucji przez Władimira Putina ("Światowa szachownica" / PR24)
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: Pixabay

Rosyjski prezydent Władimir Putin zapowiedział chęć wprowadzenia zmian w rosyjskiej konstytucji. W związku z tym premier Dmitrij Miedwiediew podał się wraz z rządem do dymisji. Część rosyjskich mediów już określa prezydenckie zapowiedzi mianem "rewolucji styczniowej". Zagadnienie komentowała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Rogoża.

PAP Władimir Putin 1200.jpg
Zmiany w konstytucji Rosji. Władimir Putin wniósł do parlamentu projekt ustawy

Rogoża: zmienić wszystko, żeby nic się nie zmieniło

- To jest rewolucja w formie, ale konserwacja w treści, można powiedzieć, że to taka kontrreforma. Mówiąc językiem ulicy chodzi o to, "żeby zmienić wszystko, żeby nie zmieniło się nic" - mówiła Jadwiga Rogoża.

Zauważyła, że zasadniczym celem zapowiedzianych zmian jest "przetasowanie instytucji w rosyjskim systemie politycznym" w taki sposób, żeby Władimir Putin miał przygotowane stanowisko do rządzenia po opuszczeniu fotela prezydenta. Jak podkreśliła - nie wiadomo jeszcze, czy to będzie po zakończeniu kadencji prezydenta, czy też Putin chce odejść ze stanowiska wcześniej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Marek Budzisz: Rosja planuje transmisję władzy "od Putina do Putina

Nie wiadomo także, jakie to ma być stanowisko, jednak wiadomo, że ma ono być "wyniesione ponad". - Ponad parlamentem, ponad rządem, ponad - przypuszczalnie - stanowiskiem prezydenta - mówiła Rogoża.

"Nie z tylnego siedzenia"

Zapytana o to, czy ma to być stanowisko czegoś w rodzaju szarej eminencji, rządy "z tylnego siedzenia" zaprzeczyła.

- Nie będzie rządził z tylnego siedzenia. Stanowisko, funkcja niepoparta silnymi uprawnieniami, to jest ryzyko, że polityk, czy inny ośrodek władzy, który będzie miał mocniejsze uprawnienia konstytucyjne, będzie mógł przejąć realną władzę - odpowiedziała.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Izraelski "Haarec": w prawdziwej polityce Putin jest ważniejszy od Polski

Przypomniała, że był krótki moment, kiedy w Rosji władzę prezydencką sprawował Dmitrij Miedwiediew, a Władimir Putin - formalnie - niższe stanowisko premiera. I chociaż Miedwiediew jest zaufanym człowiekiem Putina, mimo to "obstawiony" był ze wszystkich stron ludźmi premiera, którzy z nim samym nie mieli wiele związków politycznych.

Zapraszamy do wysłuchana całej audycji.

* * *

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzi: Paweł Lekki
Gość: Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 20.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karol Karski: Putin się przeliczył. Jego działania będą przeciwskuteczne

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 20:20
- Polski rząd bardzo sprawnie przeprowadza czynności przeciwdziałające tej kampanii oszczerstw. Jeżeli Putin myślał, że od tak, na pstryknięcie palca uda mu się nastawić przeciwko nam środowiska żydowskie, to się grubo przeliczył - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Karol Karski (europoseł PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef OSW: słowa Putina to element zaplanowanej akcji propagandowej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 20:59
- Została zaplanowana na kilka najbliższych miesięcy. Napięcia historyczne na linii Rosja-państwa europejskie nasilają się z 5-letnią amplitudą - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: przed Polską kilka lat trudnej pracy w walce z antypolonizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 07:51
- Zdaję sobie sprawę z tego, że zmiany w świadomości narodów, przedstawienie własnej prawdy historycznej po 60 czy 70 latach gwałtu na polskiej duszy, zakłamywania historii i przedstawiania jej w sposób niezgodny z polską racją stanu nie dzieją się z dnia na dzień - tłumaczył Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy". Premier przyznał jednak, że ostatnie lata pokazały, że poprzez zdecydowaną walkę o prawdę za granicą "można doprowadzić do ogromnej poprawy postrzegania prawdy historycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Lasota: w Jerozolimie na uroczystościach w Yad Vashem będzie mowa głównie o Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 19:57
- W Jerozolimie spotkają się światowi przywódcy, by omówić sprawy Bliskiego Wschodu. Polska nie będzie w centrum - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka mieszkająca w Ameryce, Irena Lasota. 
rozwiń zwiń