X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Anna Kwiatkowska-Drożdż: Amerykańskie sankcje zdenerwowały Niemców

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:25
- Niemcy uważają, że bez Rosji nie da się zarządzać porządkiem na świecie, a już na pewno na Bliskim Wschodzie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Światowa Szachownica" także o tym, jak na niemieckie społeczeństwo i politykę wpłynęła falę imigracji.
Audio
  • Anna Kwiatkowska-Drożdż: Niemcy miotają się przed kulturą otwartości, a zamykania. ("Światowa Szachownica"/ PR24)
Mur Berliński
Mur BerlińskiFoto: turtix/ Shutterstock

W sobotę na Kremlu odbyło się prawie czterogodzinne spotkanie Władimira Putina i Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec przyjęła zaproszenie i po raz pierwszy od prawie pięciu lat odwiedziła Moskwę. Niemieckie media mówiły o „rozmowach antykryzysowych”. Głównymi tematami była eskalacja sytuacji w Iranie, konflikty w Libii i Syrii, konflikt na Ukrainie i gazociąg Nord Stream 2.

- Libia i Syria - to ważne kierunki dla niemieckiej polityki. Niemcy uważają, że bez Rosji nie da się zarządzać porządkiem na świecie, a już na pewno na Bliskim Wschodzie - stwierdziła dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Niemcy miotają się przed kulturą otwartości, a zamykania"

Oprócz tematów gospodarczych i politycznych, m.in. budowa gazociągu Nord Stream II, w audycji "Światowa Szachownica" także o tym, jak napływ imigrantów zmienił niemieckie społeczeństwo oraz wstrząsnął klasą polityczną. Przedstawiony został pogląd, że podziały wciąż istnieją, a nawet stają się ostrzejsze.

- Niemcy miotają się przed kulturą otwartości, a zamykania. Zamykania, bo to sprawy bezpieczeństwa - to odpowiada obawom społecznym, a otwierania, bo mamy aspekt demografii i gospodarki. Bez tego Niemcy nie zachowają status quo - powiedziała dr Anna Kwiatkowska-Drożdż, która przypomniała, że czwarta część niemieckiego społeczeństwa ma korzenie imigracyjne. 

Czytaj także:

putin merkel pap 1200.jpg
Tomasz Grzegorz Grosse: prawo europejskie służy silnym

Gość PR24 mówiła także o tym, że w Niemczech trwają ostre dyskusje odnośnie kształtu państwa. Dotyczą m.in tego, kim jest współczesny Niemiec? 

- Te wszystkie debaty ukierunkował kryzys 2015/2016, a teraz pojawiła się Alternatywa dla Niemiec (AfD), nowa partia konserwatywna po prawej stronie sceny politycznej. Państwo niemieckie jako federacja ma ograniczone pole manewru w takich sprawach, jak edukacja czy bezpieczeństwo. Kompetencje są mocno podzielone i dlatego ludzie zastanawiają się, że może lepiej byłoby zarządzać państwem, gdyby była centralizacja - relacjonowała sytuację w Niemczech dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Jesteśmy w procesie. To proces nieodwracalny - dodała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: dr Anna Kwiatkowska Drożdż (OSW)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/tb

Czytaj także

Magdalena Cedro o szczycie UE: Niemcy rozumieją sytuację Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:27
- Niemcy sami mają olbrzymi przemysł i dość znaczącą emisję CO2. (…) Francuzi promują atom, a Niemcy stawiają na gaz. W tej kwestii dochodzi do poważnej polemiki na temat tego, jakie inwestycje będą uznawane za "zielone", a jakie nie. Można powiedzieć, że nasi zachodni sąsiedzi są sojusznikami Polski w niektórych kwestiach dotyczących spraw energetycznych - powiedziała Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Doleśniak-Harczuk: Niemcy próbują mediować ws. Bliskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 17:30
- Niemieckie media podkreślają, że bardzo modne stało się hasło "deeskalacja", czyli Niemcy starają się jakoś mediować - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica o sytuacji geopolitycznej na Bliskim Wschodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Miszczak: Merkel tak jak Macron jest za długofalową współpracą z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 20:30
- Niemcy reprezentują nowy kierunek w polityce międzynarodowej tzw. partnerstwo elastyczne. Mają otwarte stosunki z USA i Zachodem, ale nie zamykają się na państwa autorytarne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak.
rozwiń zwiń