Anna Kwiatkowska-Drożdż: Amerykańskie sankcje zdenerwowały Niemców

2020-01-13, 21:25

Anna Kwiatkowska-Drożdż: Amerykańskie sankcje zdenerwowały Niemców
Mur Berliński. Foto: turtix/ Shutterstock

- Niemcy uważają, że bez Rosji nie da się zarządzać porządkiem na świecie, a już na pewno na Bliskim Wschodzie - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji "Światowa Szachownica" także o tym, jak na niemieckie społeczeństwo i politykę wpłynęła falę imigracji.

Posłuchaj

Anna Kwiatkowska-Drożdż: Niemcy miotają się przed kulturą otwartości, a zamykania. ("Światowa Szachownica"/ PR24)
+
Dodaj do playlisty

W sobotę na Kremlu odbyło się prawie czterogodzinne spotkanie Władimira Putina i Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec przyjęła zaproszenie i po raz pierwszy od prawie pięciu lat odwiedziła Moskwę. Niemieckie media mówiły o „rozmowach antykryzysowych”. Głównymi tematami była eskalacja sytuacji w Iranie, konflikty w Libii i Syrii, konflikt na Ukrainie i gazociąg Nord Stream 2.

- Libia i Syria - to ważne kierunki dla niemieckiej polityki. Niemcy uważają, że bez Rosji nie da się zarządzać porządkiem na świecie, a już na pewno na Bliskim Wschodzie - stwierdziła dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Niemcy miotają się przed kulturą otwartości, a zamykania"

Oprócz tematów gospodarczych i politycznych, m.in. budowa gazociągu Nord Stream II, w audycji "Światowa Szachownica" także o tym, jak napływ imigrantów zmienił niemieckie społeczeństwo oraz wstrząsnął klasą polityczną. Przedstawiony został pogląd, że podziały wciąż istnieją, a nawet stają się ostrzejsze.

- Niemcy miotają się przed kulturą otwartości, a zamykania. Zamykania, bo to sprawy bezpieczeństwa - to odpowiada obawom społecznym, a otwierania, bo mamy aspekt demografii i gospodarki. Bez tego Niemcy nie zachowają status quo - powiedziała dr Anna Kwiatkowska-Drożdż, która przypomniała, że czwarta część niemieckiego społeczeństwa ma korzenie imigracyjne. 

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

putin merkel pap 1200.jpg
Tomasz Grzegorz Grosse: prawo europejskie służy silnym

Gość PR24 mówiła także o tym, że w Niemczech trwają ostre dyskusje odnośnie kształtu państwa. Dotyczą m.in tego, kim jest współczesny Niemiec? 

- Te wszystkie debaty ukierunkował kryzys 2015/2016, a teraz pojawiła się Alternatywa dla Niemiec (AfD), nowa partia konserwatywna po prawej stronie sceny politycznej. Państwo niemieckie jako federacja ma ograniczone pole manewru w takich sprawach, jak edukacja czy bezpieczeństwo. Kompetencje są mocno podzielone i dlatego ludzie zastanawiają się, że może lepiej byłoby zarządzać państwem, gdyby była centralizacja - relacjonowała sytuację w Niemczech dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Jesteśmy w procesie. To proces nieodwracalny - dodała.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: dr Anna Kwiatkowska Drożdż (OSW)
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/tb

Polecane

Wróć do strony głównej