X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Światowa szachownica". Gwałtowne pogorszenie relacji Czech z Rosją i Chinami

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 21:31
W ostatnich tygodniach rosną napięcia na liniach Czechy-Chiny i Czechy-Rosja. Dotąd nie najgorsze relacje między państwami uległy gwałtownemu pogorszeniu. Sytuację tę skomentował w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 07.10.19 "Światowa szachownica". Gwałtowne pogorszenie relacji Czechy-Chiny i Czechy-Rosja
Widok na czeską Pragę z parku Letensk sady
Widok na czeską Pragę z parku Letenské sadyFoto: Shutterstock.com/kennymax

Co ciekawe, wpływ na tę sytuację mają nie władze centralne któregoś z państw, ale samorząd Pragi - stolicy Czech. Od momentu kiedy doszło w nim do zmiany koalicji, władze miasta i poszczególnych dzielnic prowadzą kolejne działania, które doprowadzają do wzrostu napięcia.

Problemy Pragi z Chinami i Rosją

Jak się okazuje, w relacjach z Chinami wszystko rozbija się o tzw. politykę jednych Chin. Polega ona na tym, że nie kwestionuje się przynależności do Chin ani Tybetu ani Tajwanu. Rząd Czech tę politykę oficjalnie uznaje.

zełenski 1200 shutt.jpg
Poprzedni odcinek: Rosną notowania Wołodymyra Zełenskiego. Ekspert OSW: do tej pory nie zrobił on jeszcze rażących błędów

- W polityce regionalnej mieliśmy zmianę o 180 stopni jesienią ubiegłego roku, kiedy wybory samorządowe zmieniły koalicję rządzącą w samorządzie praskim. I od razu zmieniono tę politykę. To znaczy po pierwsze podjęto próby renegocjacji umowy partnerskiej, którą w 2016 roku praski magistrat podpisał. Dzisiaj kierownictwo magistratu formalnie przegłosowało zerwanie tej umowy - powiedział Krzysztof Dębiec.

Na relacje z Rosją także wpłynął właśnie samorząd Pragi. Wiąże się to z decyzją praskich włodarzy o usunięciu pomnika marszałka Iwana Koniewa, który m.in. tłumił powstanie w Pradze w 1956 roku.

- Tutaj dochodzi jeszcze jeden szczebel samorządowy. Bo o ile wcześniej mówiliśmy o władzach Pragi jako całości, tak tutaj mamy do czynienia z władzami konkretnej dzielnicy praskiej, mianowicie Pragi VI, gdzie również, podobnie jak w większości dzielnic praskich, rządzą liberałowie. (...) W tej dyskusji o pomniku Koniewa to, co trzeba podkreślić, to niesamowita wrzawa, która w czeskich mediach wokół tego tematu została wywołana - powiedział ekspert.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Światowa szachownica" prowadził Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/jmo

***

Data emisji: 07.10.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chiny i Rosja zwiększają aktywność w Arktyce. USA ostrzegają przed "agresywną postawą"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 18:40
- Jeżeli chodzi o Arktykę to tak naprawdę, od zakończenia zimnej wojny, nigdy nie było tam spokojnie - powiedział na antenie Jedynki prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Światowa Szachownica". Po wyborach w Saksonii i Brandenburgii

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:20
- Jednym z czynników polaryzacji społeczeństwa w Niemczech jest wzrost popularności narodowo-konserwatywnej partii "Alternatywa dla Niemiec" - podkreślał w PR24 Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń