X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szymon Kardaś: Rosja traktuje narrację konserwatywną bardzo instrumentalnie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 21:09
- Rosja nie jest społeczeństwem nadmiernie konserwatywnym. Większość Rosjan nie pratykuje nawet prawosławia. Patrząc na statystyki rozwodowe czy aborcje, to narracja konserwatywna jest wykorzystywana zarówno na potrzeby polityki wewnętrznej, ale też jako instrument polityki zagranicznej. Nie przypadkowo Putin spotkał się z papieżem Franciszkiem - ocenił Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 08.07.19 Szymon Kardaś z OSW o polityce rosyjskiej
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: shutterstock.com

Zdaniem gościa PR24 Rosja celowo podsyca pogłoski o tym, jakoby cywilizacja zachodnia miała być w potężnym kryzysie. - Przedstawiciele rosyjskiej elity władzy od kilku lat powtarzają tezę o kryzysie Zachodu. To bardzo znamienne, że Rosjanie zaczęli nawet wspominać o tym w oficjalnych dokumentach. Z jednej strony część uwag ma jakieś pokrycie w rzeczywistości, ale w dużej mierze jest to myślenie życzeniowe i Rosjanie chcieliby, aby Zachód był podzielony. To ułatwia im realizację celów polityki zagranicznej - powiedział politolog z OSW.

Szymon Kardaś zauważył też, że poparcie społeczeństwa rosyjskiego dla władzy powoli staje się coraz mniejsze - Kreml przejmuje się badaniem nastrojów społecznych, a tu obserwujemy niepokojący trend, który z pewnością go nie zadowala, a mianowicie spada popularność debat telewizyjnych z udziałem Władimira Putina. Mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, ponieważ pojawiają się sygnały zmęczenia społeczeństwa obecną sytuacją, ale władza rosyjska zrobiła wiele, by społeczeństwo przekonać że ta władza nie ma sensownej alternatywy - ocenił.

Jak twierdzi Kardaś, Władimir Putin wykorzystuje swój konserwatywny wizerunek wyłącznie z pobudek politycznych. Prezydent Rosji jest ogniwem absolutnie kluczowym w obowiązującym systemie w Rosji i nie może być z niego łatwo wycofany - Opozycja nie jest w stanie wygenerować sensownych impulsów. To jedna z podstawowych kart przetargowych Kremla w walce ze społeczeństwem. Putin jest natomiast czynnikiem stabilizującym. Jeżeli on zniknie, nasuwa się pytanie czy system okaże się bez niego stabilny. Członkowie elity społeczno-gospodarczej, którzy wiele zawdzięczają Putinowi mogliby wówczas stracić na tej wymianie - zauważył.

"Światową szachownicę" prowadził Grzegorz Ślubowski.

PAP/Polskie Radio 24/pkr

-----------------------------------

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 20.33