Kolejne napięcie w relacjach Serbii i Kosowa

2019-06-03, 22:17

Kolejne napięcie w relacjach Serbii i Kosowa
Kosowo i Serbia w sporze. Bielamowicz: źródłem konfliktu jest kwestia tablic rejestracyjnych . Foto: Shutterstock.com

– W północnym Kosowie potrzebne są przede wszystkim rządy prawa. Muszą tam zacząć działać i rządzić instytucje państwa, a nie mafia – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W magazynie "Światowa Szachownica" rozmowa o sytuacji na Bałkanach. Pretekstem jest spięcie, do którego doszło na linii Kosowo-Serbia.

Posłuchaj

3.06.19 Marta Szpala: Belgrad bardzo instrumentalnie traktuje Serbów mieszkających w Kosowie.
+
Dodaj do playlisty

Kosowska policja przeprowadziła operację specjalną w północnej, zamieszkałej głównie przez Serbów, części kraju. Zatrzymano ponad 20 osób twierdząc, że chodzi o walkę z korupcją i przemytem. Władze w Belgradzie uznały to za akt agresji wobec mniejszości serbskiej oraz próbę jej zastraszenia. Siły zbrojne, a także policja zostały postawione w stan pełnej gotowości.

– Reakcję Serbów można określić mianem teatralnej. Z taką postawą mamy do czynienia cyklicznie. Podobne incydenty prowadzą do kontrolowanego wzrostu napięcia w relacjach między oboma krajami. Pozwala to władzom zarówno serbskim, jak i kosowskim pokazać, że są zdeterminowane w obronie interesów własnych narodów. Wydaje się, że nie było podstaw do tak zdecydowanego zachowania Serbów – wskazała Marta Szpala.

Ekspert zwróciła uwagę, że w dniu akcji rzecznik sił NATO stacjonujących w Kosowie, odpowiadających za stabilizację sytuacji w tym regionie, oświadczył, że armia serbska była poinformowana o planowanym działaniu kosowskiej policji.

– Serbowie mieli wiedzę, że coś takiego jest przygotowywane. Obszar północnego Kosowa przez dłuższy czas znajdował się poza jurysdykcją Prisztiny i była to ziemia niczyja, nad którą nie sprawowano pełnej kontroli. Doprowadziło to do tego, że zorganizowana przestępczość czuła się tam bardzo dobrze. Od 2013 roku, na podstawie porozumienia serbsko-kosowskiego, sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać – zaznaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.  

"Belgrad bardzo instrumentalnie traktuje Serbów mieszkających w Kosowie" – stwierdziła Marta Szpala. W jej opinii są oni kartą przetargową w działaniach Serbii na Bałkanach. – Społeczność ta utrzymywana jest w poczuciu zagrożenia i uzależniania od posunięć serbskich polityków – dodała.

Więcej o sytuacji i relacjach pomiędzy Serbią a Kosowem w całej rozmowie z Martą Szpalą.

"Światową szachownicę" prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

Wróć do strony głównej