X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kolejne napięcie w relacjach Serbii i Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 22:17
– W północnym Kosowie potrzebne są przede wszystkim rządy prawa. Muszą tam zacząć działać i rządzić instytucje państwa, a nie mafia – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W magazynie "Światowa Szachownica" rozmowa o sytuacji na Bałkanach. Pretekstem jest spięcie, do którego doszło na linii Kosowo-Serbia.
Audio
  • 3.06.19 Marta Szpala: Belgrad bardzo instrumentalnie traktuje Serbów mieszkających w Kosowie.
W relacjach między Serbia a Kosowem cyklicznie dochodzi do wydarzeń, które eskalują napięcie w stosunkach między oboma państwami
W relacjach między Serbia a Kosowem cyklicznie dochodzi do wydarzeń, które eskalują napięcie w stosunkach między oboma państwamiFoto: Shutterstock.com

Kosowska policja przeprowadziła operację specjalną w północnej, zamieszkałej głównie przez Serbów, części kraju. Zatrzymano ponad 20 osób twierdząc, że chodzi o walkę z korupcją i przemytem. Władze w Belgradzie uznały to za akt agresji wobec mniejszości serbskiej oraz próbę jej zastraszenia. Siły zbrojne, a także policja zostały postawione w stan pełnej gotowości.

– Reakcję Serbów można określić mianem teatralnej. Z taką postawą mamy do czynienia cyklicznie. Podobne incydenty prowadzą do kontrolowanego wzrostu napięcia w relacjach między oboma krajami. Pozwala to władzom zarówno serbskim, jak i kosowskim pokazać, że są zdeterminowane w obronie interesów własnych narodów. Wydaje się, że nie było podstaw do tak zdecydowanego zachowania Serbów – wskazała Marta Szpala.

Ekspert zwróciła uwagę, że w dniu akcji rzecznik sił NATO stacjonujących w Kosowie, odpowiadających za stabilizację sytuacji w tym regionie, oświadczył, że armia serbska była poinformowana o planowanym działaniu kosowskiej policji.

– Serbowie mieli wiedzę, że coś takiego jest przygotowywane. Obszar północnego Kosowa przez dłuższy czas znajdował się poza jurysdykcją Prisztiny i była to ziemia niczyja, nad którą nie sprawowano pełnej kontroli. Doprowadziło to do tego, że zorganizowana przestępczość czuła się tam bardzo dobrze. Od 2013 roku, na podstawie porozumienia serbsko-kosowskiego, sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać – zaznaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.  

"Belgrad bardzo instrumentalnie traktuje Serbów mieszkających w Kosowie" – stwierdziła Marta Szpala. W jej opinii są oni kartą przetargową w działaniach Serbii na Bałkanach. – Społeczność ta utrzymywana jest w poczuciu zagrożenia i uzależniania od posunięć serbskich polityków – dodała.

Więcej o sytuacji i relacjach pomiędzy Serbią a Kosowem w całej rozmowie z Martą Szpalą.

"Światową szachownicę" prowadził Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 20.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serbia stawia armię w stan gotowości. To reakcja na operację kosowskiej policji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 12:54
Policja i media w Kosowie informują we wtorek, że dwóch funkcjonariuszy zostało rannych podczas policyjnej operacji w północnej, zamieszkanej głównie przez Serbów części kraju. Serbia zareagowała postawieniem swych sił w stan pełnej gotowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o konflikcie na Bałkanach: Serbowie sabotują uznanie niepodległości Kosowa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 20:19
Serbia postawiła swoją armię w stan gotowości. Narasta konflikt z Kosowem po tym, jak kosowska policja przeprowadziła operację przeciwko przemytnikom w północnym regionie Kosowa, który zamieszkują głównie Serbowie. Czy może doprowadzić to do otwartego konfliktu?
rozwiń zwiń