X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Światowa Szachownica o sytuacji przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 10:00
W opublikowanym w poniedziałek sondażu przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie prowadzenie utrzymuje komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, ale zbliża się do niego urzędujący szef państwa Petro Poroszenko, pozostawiając w tyle byłą premier Julię Tymoszenko. O sytuacji na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi mówił w audycji Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 Sławomir Matuszak Ośrodek Studiów Wschodnich.
Audio
  • 25.02.2019 Światowa Szachownica: o sytuacji na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoFoto: Drop of Light / Shutterstock

Po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainy na miesiąc przed wyborami prezydenckimi trudno jest określić nie tylko głównego kandydata do zwycięstwa, ale także skład drugiej tury. Zwycięstwo któregokolwiek z polityków w pierwszej turze (31 marca 2019 roku) obecnie wydaje się wykluczone. Według prognoz ukraińskich ekspertów słupki poparcia dla obecnego prezydenta mogą wzrastać w ostatnim miesiącu kampanii, a Petro Poroszenko wciąż ma duże szanse na prezydenturę.

Sławomir Matuszak, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich, mówił w Polskim Radiu 24 o specyfice ukraińskich wyborów. Przypomniał, że do urn idą ludzie w kraju, gdzie toczą się działania wojenne. Jednak według niego to nie działania militarne determinują wyborcze preferencje. - Głównym problemem nie jest wojna, a warunki życia wyborców. Wojna na wschodzie Ukrainy spada na dalszy plan. Najważniejsze dla ludzi są kwestie emerytur, służby zdrowia, korupcji – mówił Gość PR24.

Przypomniał, że współczesna Ukraina to dwa światy. - Niezwykłe bogactwo, wręcz bizantyjski przepych, a z drugiej strony bieda. Te dwie rzeczywistości funkcjonują obok siebie. A wieś od lat na Ukrainie wegetuje. Tam nie ma żadnych inwestycji. Kraj bazuje na aktywach radzickich. Nie można też zapominać o katastrofalnym stanie dróg i braku komunikacji publicznej – dodał w PR24 Sławomir Matuszak.

Ekspert mówił także o ogromnym zapotrzebowaniu na nowe twarze w ukraińskiej polityce i fenomenie osoby Wołodymyra Zełenskiego. To popularny komik telewizyjny, twarz partii Sługa Narodu, obecny lider przedwyborczych sondaży.

- Nie ma doświadczenia politycznego. Jego program wyborczy jest zlepkiem ciekawych pomysłów, a w wielu momentach trudno zrozumieć, co poeta miał na myśli – powiedział w PR24 Sławomir Matuszak. Dodał jednak, że Wołodymyra Zełenskiego nie można traktować jako kandydata niepoważnego, marionetkę w rękach oligarchów.

- Od lat jest obecny w mediach, sam zbudował swoją karierę, jest człowiekiem majętnym – wyliczał Gość PR24. Czy okaże się czarnym koniem wyścigu o prezydenturę na Ukrainie?

- Trudno prognozować, że wejdzie do II tury. Większość wyborów Zełenskiego to ludzie młodzi, którzy na wybory nie chodzą. Te efemeryczny elektorat. Zdyscyplinowany, twardy elektorat mają za to Petro Poroszenko i Julia Tymoszenko. To może w ostatecznym rozrachunku przesądzić o ich sukcesie – przewidywał ekspert.

Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca. Drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia. Do udziału w wyborach zgłosiło się 44 kandydatów.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7 proc. głosów. Drugi wynik uzyskała Tymoszenko, na którą głosowało 12,81 proc. uczestników wyborów.

Gospodarzem Światowej Szachownicy był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24/tb/PAP

------------------------------------

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 19.37


Czytaj także

Rok 2019 okaże się przełomowy dla Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 21:30
– W tym roku na Ukrainie odbędą się podwójne wybory. Z tego też względu wskazuje się, że najbliższe miesiące mogą okazać się szczególnie znaczące dla naszego wschodniego sąsiada – powiedział Jan Malicki, szef Studium Europy Wschodniej. W audycji "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o teraźniejszości i przyszłości państwa ukraińskiego w przeddzień XII międzynarodowego Forum Polska-Ukraina, które odbędzie się w dniach 24-25 stycznia w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes IPN: Ukraina jest jedynym państwem, które utrudnia nam prace

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 17:29
- W sprawie możliwości prowadzenia przez nas badań padło niezwykle dużo słów. Prawie zawsze można usłyszeć ze strony ukraińskiej deklaracje o otwarciu na współpracę. Tymczasem ważne są fakty, nie słowa. Dla strony ukraińskiej są one bardzo niewygodne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
rozwiń zwiń