X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Warszawa: 13 grudnia pod znakiem manifestacji

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:30
Manifestacja Komitetu Obrony Demokracji i opozycji "Stop dewastacji Polski" oraz obchody zorganizowane przez PiS ku pamięci ofiar wydarzeń z lat 1981-1983. O 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego mówili w Debacie Dnia Piotr Zaremba (W Sieci), Janina Jankowska (dziennikarka, reporterka) i Jarosław Guzy (komentator).
Audio
  • 13.12.2016 Obchody rocznicy 13 grudnia. Goście: Piotr Zaremba (W Sieci), Janina Jankowska (dziennikarka, reporterka) i Jarosław Guzy (komentator)
Marsz Komitetu Obrony Demokracji zorganizowany w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Marsz Komitetu Obrony Demokracji zorganizowany w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennegoFoto: PAP/Jakub Kamiński

Janina Jankowska wspominała, że 13 grudnia to taka data, gdy "życie pękło na połowę". Zaznaczyła, że woli spędzić go wśród przyjaciół i zapalić świecę w oknie, niż uczestniczyć w demonstracji.  – Ale z drugiej strony wiem, że każdy ma prawo spędzać go tak, jak chce. Ludzie tak czują tę historię – mówiła. Dodała, że powinno się przestać używać słowa "zawłaszczanie", ponieważ każdy ma prawo obchodzić tę rocznicę według własnych upodobań.    

Zdaniem Jarosława Guzego, na tym właśnie polega demokracja, "że można obchodzić i się obchodzi". – To jest taki paradoks, to bije w opozycję, która twierdzi, że demokracji nie ma, a używa jej jak chce – ocenił. Podkreślił, że historia traktowana jest "szalenie instrumentalnie", a opozycja zdominowała narrację historyczną. – To jest obraźliwe dla ludzi, którzy przeżyli 13 grudnia ’81. PiS jest odpowiedzialny o tyle, że przypomniał tę rocznicę, która nie była tak obchodzona – wyjaśniał.

Piotr Zaremba mówił, że opozycja niesłusznie sięgnęła po tę tradycję, by skierować ją przeciwko rządzącym. – Stawiają wprost analogię, że PiS powiela schemat Jaruzelskiego. Dodał, że trudno jednak powiedzieć, by organizatorzy obu demonstracji wyznawali odmienne interpretacje tego, co stało się 13 grudnia 1981.  

W rozmowie także wspomnienia gości z dnia wprowadzenia stanu wojennego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Zuzanna Dąbrowska.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 17:18


Czytaj także

Sondaż Polskiego Radia 24: czym było wprowadzenie stanu wojennego?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 14:30
Polskie Radio 24 co czwartek publikuje nowy sondaż, który przygotowuje dla nas TNS Polska. Co tydzień wyniki badania komentują na antenie zaproszeni goście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak trafić do młodzieży z wiedzą o stanie wojennym?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:45
Wielu Polaków pamięta dramatyczne wydarzenia grudnia 1981 roku, jednak dla młodego pokolenia stan wojenny to przed wszystkim historia, którą mogą poznawać z książek, filmów i świadectw. O ocenach stanu wojennego i problemach z dotarciem z wiedzą do młodych ludzi mówił gość Polskiego radia 24 dr Łukasz Michalski, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny. "Władza wypowiedziała wojnę społeczeństwu"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 17:18
– Wprowadzenie stanu wojennego było połączone z potwornym strachem – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg. O 13 grudnia 1981 roku mówili w Polskim Radiu 24 również Lech Dymarski i Robert Terentiew.
rozwiń zwiń