X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Coraz większa dominacja technologicznych gigantów. "Oni zyskali prawo do decydowania"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 19:51
- Problem nie polega na tym, że media w rodzaju platform takich jak Facebook, YouTube czy Instagram sprzyjają prawicy lub lewicy. Problem polega na tym, że on w ogóle zyskały prawo decydowania, o tym jaki kształt ma debata publiczna - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Dymek z Tygodnika Przegląd. Gościem audycji był również Marcin Bąk z Telewizji Republika. 
Jak zaznaczył Jakub Dymek mitem jest przekonanie, że te platformy zwalczają prawicę
Jak zaznaczył Jakub Dymek "mitem jest przekonanie, że te platformy zwalczają prawicę"Foto: Shutterstock.com/Twin Design

Rząd złoży oficjalny protest do właścicieli Facebooka w związku z zawieszeniem profilu Konfederacji. Do zawieszenia doszło przed 14:00, a koncern uzasadnia ten krok kilkukrotnym naruszeniem zasad społeczności. 

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu do spraw cyfryzacji w KPRM, mówił w Polskim Radiu 24, że rząd przekaże oficjalny protest firmie Meta, czyli operatorowi Facebooka. Zapowiedział też wsparcie ewentualnego odwołania Konfederacji od decyzji firmy. Kwestie związane z platformami społecznościowymi omawiali na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Dymek z Tygodnika Przegląd oraz Marcin Bąk z Telewizji Republika.

"Zyskały prawo decydowania o kształcie debaty publicznej" 

Według Jakuba Dymka "problem nie polega na tym, że media w rodzaju platform takich jak Facebook, YouTube czy Instagram sprzyjają prawicy lub lewicy". - Problem polega na tym, że on w ogóle zyskały prawo decydowania, o tym jaki kształt ma debata publiczna - zaznaczył. 

Jego zdaniem "mitem jest przekonanie, że te platformy ostro zwalczają prawicę". - Dane zebrane przez niezależnych i wcale też sprzyjających prawicy dziennikarzy, pokazują, że to właśnie konserwatywne czy prawicowe konta rzeczywiście mogą cieszyć się największymi zasięgami, największym zaangażowaniem na tych platformach - powiedział gość PR24.

- O dominacji platform cyfrowych nad naszą debatę publiczną piszę od bardzo dawna. Sam z Facebooka zrezygnowałem definitywnie już kilka miesięcy temu. Zachęcam wszystkich do wyszukania mojego niedawnego tekstu "Dlaczego platformy cyfrowe są jak dilerzy", ponieważ tam dość szczegółowo staram się opisać, czemu problem ma obosieczny charakter - zaznaczył Jakub Dymek.

"Demokracja staje się fasadą"

Marcin Bąk zgodził się ze swoim przedmówcą i przyznał, że "porównanie do dilerów jest trafione idealnie". - To nie jest tylko taka figura literacka, są już coraz lepiej udokumentowane badania robione przez psychologów klinicznych oraz terapeutów, gdzie udowodniono występowanie dokładnie tych samych mechanizmów w naszym mózgu, co w przypadku uzależnienia od substancji chemicznych, od hazardu, od wielu innych destrukcyjnych działań - powiedział gość "Debaty dnia".

- Wydaje mi się, że ten moment, w którym można było coś jeszcze zrobić z tymi globalnymi firmami, już żeśmy troszkę przegapili, mówię my jako obywatele państw narodowych, ludzie, którzy starają się aktywnie uczestniczyć w polityce. Demokracja staje się coraz bardziej fasadą - ocenił Marcin Bąk.

Posłuchaj
46:27 deeebata dnia.mp3 Gośćmi "Debaty dnia" byli Jakub Dymek oraz Marcin Bąk 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja"Debata dnia"

ProwadzącyKrzysztof Świątek 

Goście: Jakub Dymek (Tygodnik Przegląd), Marcin Bąk (Telewizja Republika)

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 18.05

IAR/nt

Czytaj także

Facebook podsyca podziały. "Zamykanie nas w bańce informacyjnej zawsze sprzyja polaryzacji"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 14:15
– Mechanizmy, którymi rządzą się algorytmy, są znane od dawna – użytkownik otrzymuje treści, które są zgodne z jego światopoglądem i tym samym algorytmy zamykają go w bańce informacyjnej, a to zawsze sprzyja polaryzacji – powiedziała w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Magdalena Bigaj, wiceprezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meta walczy ze szpiegostwem w internecie. 50 tys. użytkowników mogło mieć problemy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 12:12
Firma Meta, dawny Facebook, powiedziała, że około 50 000 użytkowników Facebooka "zostało namierzonych" przez prywatne firmy inwigilacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfederacja zablokowana na Facebooku. Kontrowersyjne tłumaczenia technologicznego giganta

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:30
Facebook zawiesił profil Konfederacji - poinformował poseł partii Artur Dziambor. Jak wskazał strona miała 671 tys. obserwujących. Do sprawy odnieśli się już przedstawiciele rządu - Janusz Cieszyński i Adam Andruszkiewicz.
rozwiń zwiń