"Andrzej Duda wybrał rację stanu, a nie interes partyjny". Tomasz Walczak o wecie prezydenta

2021-12-27, 19:20

"Andrzej Duda wybrał rację stanu, a nie interes partyjny". Tomasz Walczak o wecie prezydenta
Weto prezydenta do ustawy medialnej. Tomasz Walczak: Andrzej Duda wybrał rację stanu, a nie interes partyjny. Foto: shutterstock.com/Grabowski Foto

- Weto prezydenta w sprawie ustawy medialnej było jednocześnie połajanką wobec Prawa i Sprawiedliwości jak również wobec Trybunału Konstytucyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Walczak z Super Expressu. Gościem audycji był także Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Prezydent Andrzej Duda postanowił zawetować tzw. lex TVN. - Odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zamykam ten temat. Oddaję Sejmowi do ponownego rozpatrzenia - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Tę decyzję komentowali goście Debaty Dnia w PR24.

Tomasz Walczak z Super Expressu zaznaczył, że trudno powiedzieć, dlaczego prezydent podjął taką, a nie inną decyzję. Logika ostatnich jego działań wskazywała, że raczej opowiada się on po stronie interesów Prawa i Sprawiedliwości, a w tym przypadku były one takie, by ze sprawą TVN "pójść do przodu".

"Andrzej Duda wybrał rację stanu"

- Na pewno nie cofać się, wysłać ustawę np. do Trybunału Konstytucyjnego, tam ją ewentualnie przytrzymać, dać szansę na to, by wróciła, ale Andrzej Duda wybrał rację stanu, a nie interes partyjny, przedstawił też w swoim wystąpieniu miażdżącą krytykę ustawy medialnej - komentował Tomasz Walczak.

Prezydent wyjaśnił, że rozważał dwa scenariusze, odmowę podpisania oraz zwrócenie decyzji do ponownego rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Jednym z argumentów rozważanych przez niego była kwestia umowy międzynarodowej o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych z USA.

"Decyzja racjonalna"

Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa zauważył z kolei, że decyzję Andrzeja Dudy może ocenić wyłącznie na podstawie wygłoszonych na temat ustawy medialnej słów prezydenta. Dodał, że decyzja wydaje się jak najbardziej racjonalna, mimo iż wielu sympatyków Prawa i Sprawiedliwości oczekiwało podpisania ustawy.

- Byłem przekonany, że dojdzie do zawetowania ustawy medialnej. Otwieranie kolejnego frontu, podgrzewanie nastrojów społecznych nie służyłoby polskiemu państwu. Widać, że ta szybkość uchwalenia tej ustawy raczej służyła celom wewnętrznym, mobilizacji elektoratu - podkreślił Tomasz Truskawa.

Czytaj także:

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta, który ustawę zawetował.


Posłuchaj

Weto prezydenta do ustawy medialnej. Tomasz Walczak: Andrzej Duda wybrał rację stanu, a nie interes partyjny ("Debata Dnia") 50:49
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Goście: Tomasz Walczak z Super Expressu i Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Data emisji: 27.12.2021

Godzina: 18:06

Polecane

Wróć do strony głównej