X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Pietryga: Łukaszenka przeniósł migrantów i rozpoczął nocne nękanie funkcjonariuszy na granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 19:20
- Jeżeli gra Aleksandra Łukaszenki utrzyma się do wiosny, to białoruski przywódca przejdzie do silniejszego naporu na polską granicę - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Gościem audycji był też Robert Knap TVP Info. 
A. Łukaszenka przeniósł migrantów w inne miejsce
A. Łukaszenka "przeniósł" migrantów w inne miejsce Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

Goście Debaty Dnia w PR24 rozmawiali o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem Tomasza Pietrygi, konflikt nie wygaśnie szybko, a Aleksander Łukaszenka nie po to uruchomił machinę wojny hybrydowej, by po kilku tygodniach spór zakończyć. Raczej przeszedł do stosowania innej taktyki.

- Jej użycie z kolei, z jednej strony wymusiło odpowiednie zabezpieczenie granicy i zapewnienie jej jeszcze większej szczelności, ale z drugiej strony nastąpiło też zmęczenie ludzi koczujących na granicy. Łukaszenka był więc zmuszony, by tych ludzi przenieść w inne miejsce, rozpoczął tymczasem nocne nękanie straży granicznej - podkreślił Tomasz Pietryga.


Donbas FREE 1200.jpg
"Ważne jest zbudowanie sojuszu zachodniego świata". Żółciak o możliwości militarnego konfliktu na Ukrainie

"Próba wywarcia presji na Polskę"

Rzecznik Straży Granicznej, podporucznik Anna Michalska powiedziała, że w nocy doszło do próby siłowego przejścia przez granicę na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy z placówki Straży Granicznej w Białowieży. Pięćdziesięcioosobowa grupa zebrała się około 21.00 w pobliżu granicy i przygotowywała do nielegalnego jej przekroczenia. 18 osób forsowało granicę siłowo, rzucały kamieniami, kładły kładkę i różnego rodzaju drabiny. Po stronie białoruskiej zostały też użyte granaty hukowe.

Robert Knap TVP Info podkreślił z kolei, że dopóki nie wiemy, dlaczego mamy do czynienia z tak dużą presją migracyjną, czym kieruje przywódca Białorusi, a może i sam prezydent Rosji, to nie będziemy mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, jak sytuacja na polsko-białoruskim pograniczu będzie się rozwijać i ile potrwa. 

Czytaj także:

- Po pierwsze, mamy do czynienia z próbą ze strony samego Łukaszenki wywarcia presji na Polskę w szczególności, bo to ona jest głównym krajem, który udziela schronienia opozycji białoruskiej i jest inicjatorem sankcji wobec reżimu w Mińsku. Po drugie, mamy do czynienia z wywieraniem presji na czynniki w Unii Europejskiej po to, by zacząć rozmawiać z przywódcą Białorusi - mówił Robert Knap.


Posłuchaj
47:54 PR24_mp3 2021_11_23-18-06-14.mp3 T. Pietryga i R. Knap o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" i Robert Knap TVP Info

Data emisji: 23.11.2021

Godzina: 18:06 

Czytaj także

"Wiele zależy od zaangażowania w sprawę instytucji międzynarodowych". Rogacin o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 19:05
- Mamy do czynienia ze zorganizowaną i nadzorowaną przez białoruskie służby wojskowe akcją przerzucania migrantów. Dość łatwo może dojść do incydentu zbrojnego - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Rogacin z "Polska Metropolia Warszawska" (Polska Press Grupa). Gościem audycji był też Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kurek: Łukaszenka nie osiągnął swoich celów, będzie dążył do zaognienia konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 21:15
- Aleksander Łukaszenka dąży do uznania międzynarodowego, a rozmowa niemieckiej kanclerz z nim, jest legitymizacją tego, także zdradzeniem białoruskich opozycjonistów - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Kurek z Warsaw Institute.
rozwiń zwiń